Επιτυχίες των Λέσβιων αθλητών στο Κύπελλο WABBA International 2017 – Μετάλλια και διακρίσεις για την ομάδα του Α.Γ.Σ. Μυτιλήνης

Επιτυχίες των Λέσβιων αθλητών στο Κύπελλο WABBA International 2017 – 2ος ο Θεόδωρος Καλμουκος στην κατηγορία Fitness Ανδρών και 3ος ο Ζήκας Βαγγέλης  στην κατηγορία wabba άνω των 40

Μια μεγάλη διοργάνωση με αξιόλογες συμμετοχές και βελτιωμένο επίπεδο πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Κυριακής 12 Νοεμβρίου 2017 στην αίθουσα του ξενοδοχείου Novotel στην Αθήνα!

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το βράδυ της Κυριακής (12/11) το Κύπελλο WABBA International 2017 που διεξήχθη στο ξενοδοχείο Novotel στην Αθήνα. Σε μια μεγάλη διοργάνωση με υψηλό επίπεδο αθλητών που καθήλωσαν το κοινό για περισσότερες από πέντε ώρες, ο Φώτης Χατζηγεωργίου αναδείχθηκε ο μεγάλος νικητής κατακτώντας το πολύτιμο Overall του αγώνα.

Ο Ροδίτης bodybuilder βρίσκεται σε δαιμωνιώδη φόρμα και έχοντας μια φοβερή μυϊκή μάζα και μια απίστευτη συμμετρία κατάφερε υπό τις οδηγίες του προπονητή του, Γιάννη Μάγκου, να "σαρώσει" στο Κύπελλο της WABBA. Αφού πήρε εύκολα το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία Ψηλή Ανδρών, προκρίθηκε στη τελική μάχη για τον Overall εκεί όπου και πάλι επικράτησε απέναντι σε αξιόλογους αθλητές όπως ο Γιάννης Λεωδής και ο Νίκος Ανδριακόπουλος.

Σε ό,τι έχει να κάνει σε τοπικό επίπεδο, την Λέσβο εκπροσώπησαν πέντε άξιοι αθλητές.

Η ομάδα του Α.Γ.Σ. Μυτιλήνης ΠΑΛΑΙΣΤΡΑ έδωσε το παρών με πέντε αθλητές οι 3 εκ των οποίων κατέκτησαν την 2η θέση αντίστοιχα στην κατηγορία τους με προπονητή τον γυμναστή Φώτη Γκαρνακελλη.

Συγκεκριμένα, ο Θεόδωρος Καλμουκος βγήκε δεύτερος στην κατηγορία Bodyfitness 2 Ανδρών και ο Ζήκας Βαγγέλης  3ος στην κατηγορία Master wabba άνω των 40 .

Παράλληλα, πολύ καλά τα πήγε ο Παναγιωτης Χασάπης καταλαμβάνοντας την 2η θέση στην κατηγορία του αλλά και ο Δούκας Κουλανδρης όπως επίσης και ο Βασίλης Χασάπης.