OYZO

Τετάρτη, 11 Οκτωβρίου 2017

Επέστρεψαν οι Λέσβιοι αθλητές από τους 29ους Αιγαιοπελαγίτικους αγώνες στίβου με 18 μετάλλια στις αποσκευές τους και εξαιρετικές αποδόσεις

Η καρδιά του Ελληνικού Στίβου «χτύπησε» το Σαββατοκύριακο στην Μύκονο


Η καρδιά του Ελληνικού Στίβου  «χτύπησε» το Σαββατοκύριακο στην Μύκονο, όπου πραγματοποιήθηκαν οι 29οι Αιγαιοπελαγίτικοι αγώνες με τη συμμετοχή αθλητών από τα σωματεία των νησιών του Αιγαίου, που φέτος σημείωσαν ρεκόρ με τη συμμετοχή τους.

Η Λέσβος και αυτή την φορά είχε εξαιρετική παρουσία με 18 μετάλλια και πολύ καλές επιδόσεις.

Στους αγώνες έδωσαν το παρών ο Υπουργός Ναυτιλίας και Νησιωτικής ΠολιτικήςΝεκτάριος Σαντορινιός, ο Γενικός Γραμματέας Αιγαίου και Νησιωτικής ΠολιτικήςΓιάννης Γιαννέλλης και ο Γενικός Γραμματέας του ΣΕΓΑΣ Βασίλης Σεβαστής. Τους αγώνες διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ με το Υπουργείο Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής – Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, το Δήμο Μυκόνου και την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κυκλάδων. Την πρώτη μέρα των αγώνων μετά την τελετή έναρξης, οι αθλητές που διακρίθηκαν την χρονιά που μας πέρασε στα πανελλήνια πρωταθλήματα παρέλαβαν τα βραβεία τους, όπως και οι προπονητές τους. Πιο συγκεκριμένα βραβεία για τις διακρίσεις τους πήραν από πλευράς Λέσβου:

-Αδαμαντία  Ανθούσα, Α.Ε. Λέσβου Καλλονής
-Όλγα Φιάσκα, Γ.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης
-Ευστρατία-Μιχαέλα Φιάσκα, Γ.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης
-Ευστράτιος Τζιμής, Α.Ο. Αρισβαίος Καλλονής
–Ελπίδα – Μαρία Σταμπούλη, Α.Ο. Αρισβαίος Καλλονής
Επίσης βραβεία παρέλαβαν και οι προπονητές:
–Ευάγγελος Ζορμπάς,  Α.Ο. Αρισβαίος Καλλονής
–Γρηγόριος Κοντός, Αθλοκίνηση Μυτιλήνης

Οι αθλητές μας που κατέκτησαν μετάλλια:

3.000μ. βάδην γυναικών

-1η Φιάσκα Όλγα, ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤ.
-2η Σταμπουλή Ελπίδα, ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ
-3η Κελεμένη Μπαριμέ, ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

400μ. εμπόδια Ανδρών

-2ος Ψούχλος Παναγιώτης, ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ

80μ. Παγκορασίδων

-1η Τζινιέρη Κατερίνα, ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ

Σφαιροβολία Παμπαίδων Α’

-1ος Αθηνέλλης Αντώνης, ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤ.

150μ. Παγκορασίδων Β’

-2η Πλωμαρίτου Ευστρατία, ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤ.
-3η Ερίσα Τσολάκου, Φιλαθλητικός Μυτ.

150μ. Παμπαίδων Β’

-1ος Γκιούρας Άγγελος, ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤ.

300μ. Παμπαίδων Α’

-2ος Τζιμής Ευστράτιος, ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ

Σκυτάλη ανδρών 4χ100

-3η ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ (Κουσουνιάς, Μαυρογιώργης, Νησιώτης, Πετρόπουλος)

1.000μ. Παμπαίδων Α΄

-2ος Θεριουδάκης Κων/νος, ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤ.

1.000μ. Παγκορασίδων Α’

-Ντερβίσι Κασσάνδρα, ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤ.

800μ. Γυναικών

-1η Ανθούσα Αδαμαντία, ΓΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ
-3η Βέλλου Μαρία, ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ

600μ. Παγκορασίδων Β’

-1η Μπαρέλλη Μαρία, ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤ.
-2η Λάγαρη Γεωργία, ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤ.

Ακοντισμός Γυναικών

-1η Μητσέλη Βασιλική, ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤ.

Στην 4η θέση η Αθλοκίνηση

Στην βαθμολογία των σωματείων πρώτο λεσβιακό σωματείο αναδείχτηκε η Αθλοκίνηση που κατέλαβε την 4η θέση στο γενικό σύνολο, ενώ αμέσως μετά ήταν ο Αρισβαίος που κατετάγη 10ος στο σύνολο. Αναλυτικά:

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ
1.      ΠΑΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.          ΚΥΚΛΑΔΩΝ                                         114
2.      ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ ΚΥΚΛΑΔΩΝ                                                         109
3.      ΠΑΓΧΙΑΚΟΣ Γ.Σ. ΧΙΟΥ – ΣΑΜΟΥ 93
4.      Γ.Σ. ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΛΕΣΒΟΥ 92
5.      ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 88
6.      Α.Ο. ΡΟΔΟΥ Ε.Μ. ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ  ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ                                65
7.      Α.Σ. ΕΦΗΒΟΣ ΧΙΟΥ   – ΣΑΜΟΥ                                   58
8.      ΕΥΔΑΜΟΣ Γ.Σ. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ                                                                54
9.      Φ.Ο. ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ  ΧΙΟΥ – ΣΑΜΟΥ                                   52
10.  Α.Ο. ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ ΛΕΣΒΟΥ 37
11.  Α.Σ. ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΧΙΟΥ ΧΙΟΥ – ΣΑΜΟΥ                                   36
12.  Α.Σ. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΑΜΟΥ  ΧΙΟΥ – ΣΑΜΟΥ                   34
13.  Π.Α.Σ. ΙΚΑΡΟΣ  ΧΙΟΥ – ΣΑΜΟΥ                                                   34
14.  Α.Ε. ΛΗΜΝΟΥ ΛΕΣΒΟΥ 30
15.  Α.Ε ΛΕΣΒΟΥ ΚΑΛΛΟΝΗΣΛΕΣΒΟΥ                                                                26
16.  Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009  ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ                                25
17.  ΝΑΞΙΑΚΟΣ Γ.Σ. 2003 ΚΥΚΛΑΔΩΝ 25
18.  Α.Ο. ΠΑΡΟΥ ΚΥΚΛΑΔΩΝ                                                         19
19.  Γ.Σ. ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο ΚΩΟΣ  ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ                                17
20.  Α.Ο. ΗΦΑΙΣΤΙΑ ΛΕΣΒΟΥ                                                                                16
21.  ΗΦΑΙΣΤΟΣ Α.Σ. ΘΗΡΑΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ                                         14
22.  Α.Σ. ΞΑΝΘΟΣ Ο ΠΑΤΜΙΟΣΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 13
23.  ΑΝΔΡΙΑΚΟΣ Ο.Φ. ΚΥΚΛΑΔΩΝ 8
24.  ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΓΠΣ ΛΕΣΒΟΥ 8
25.  ΠΑΜΜΗΛΙΑΚΟΣ Α.Σ ΚΥΚΛΑΔΩΝ 8
26.  Α.Σ. Η ΝΙΚΗ  ΡΟΔΟΥ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ                                                7
27.  ΑΙΑΝΤΑΣ ΤΗΝΟΥ ΚΥΚΛΑΔΩΝ 7
28.  Γ.Σ. ΝΕΩΝ ΛΕΡΟΥ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 6
29.  Γ.Α.Σ. ΥΓΕΙΑ ΡΟΔΟΥ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 5
30.  Γ.Σ. ΑΛΚΑΙΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΛΕΣΒΟΥ                                                3
31.  Γ.Α.Σ. ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘΥΜΝΑΣ ΛΕΣΒΟΥ 3
32.  Γ.Σ. ΑΡΙΩΝ  ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ  ΛΕΣΒΟΥ                                                2
33.  Α.Ο. ΚΑΛΙΠΑΤΕΙΡΑ ΡΟΔΟΥ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ                                2
34.  ΠΕΨΑΣ Η  ΡΙΒΑ ΧΙΟΥ – ΣΑΜΟΥ                                                   2
35.  ΙΕΡΑΞ ΠΛΑΚΩΝ ΜΗΛΟΥΚΥΚΛΑΔΩΝ                                         2


Πηγή ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΛΕΣΒΟΥ / Σ. Τσιντωτας

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Αν βρίσκεσαι στο δρόμο ή δεν έχεις συνεχή πρόσβαση στο διαδίκτυο, αποθήκευσε το e-mail του LesvosPost.com και στείλε μας τη φωτογραφία, το βίντεο ή το μήνυμά σου για να καταγγείλεις, να πεις την άποψή σου ή και για να δείξεις αυτό που θέλεις.

e-mail: lesvospost@gmail.com