ΟΥΖΟ ΠΛΟΜ

Παρασκευή, 3 Ιουνίου 2016

Παρουσίαση Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων στο Δημοτικό Θέατρο Μυτιλήνης-3/7 Ιουνίου

Παρουσίαση Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων
 

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Λέσβου διαμέσου του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων με την υποστήριξη του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Ευργέτουλα διοργανώνει Παρουσίαση Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων για το σχολικό έτος 2015-2016 με τη συμμετοχή μαθητικών ομάδων από Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία στο Δημοτικό Θέατρο Μυτιλήνης 3-7 Ιουνίου 2016.

Οι εκδηλώσεις περιλαμβάνουν:

Παρουσιάσεις Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων με θεατρικά, τραγούδια, video, ηλεκτρονική παρουσίαση από μαθητικές ομάδες στις 6 Ιουνίου 2016 (πρωί & απόγευμα) και στις 7 Ιουνίου 2016 (πρωί)

Έκθεση Παραγόμενου Υλικού των Σχολικών Μονάδων Λέσβου από τις 3 Ιουνίου ως τις 7 Ιουνίου 2016

Απονομή Επαίνων του Διαγωνισμού Αφίσας με θέμα: "Ονειρεύομαι τη σχολική μου αυλή" για τις σχολικές μονάδες των νήσων Λέσβου, Λήμνου και Αγίου Ευστρατίου στις 6 Ιουνίου (απόγευμα) Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Π/θμιας Εκπ/σης και το ΚΠΕ Ευεργέτουλα στο πλαίσιο της "Εβδομάδας Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, 12-16 Οκτωβρίου".

Απονομή Επαίνων του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων για την υλοποίηση προγράμματος σχετικά με το προσφυγικό ζήτημα για το σχολ. έτος 2015-16.

Η μετακίνηση των σχολικών ομάδων των σχολείων εκτός της πόλης που συμμετέχουν στις 6 και 7 Ιουνίου 2016 θα πραγματοποιηθεί με λεωφορείο που θα διαθέσει το ΚΠΕ Ευεργέτουλα.

Τις εκδηλώσεις μπορούν να παρακολουθήσουν μαθητικές ομάδες με τους εκπαιδευτικούς τους, μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς και είναι ανοικτή για το κοινό.


Πρόγραμμα Παρουσίασης Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων
(Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας, Πολιτιστικών Θεμάτων)
σχολ.έτος 2015-16

Δημοτικό Θέατρο Μυτιλήνης

3-7 Ιουνίου 2016

Δευτέρα 6 Ιουνίου 2016

Πρωί: 9.30’ - 12.30’.
Παρουσίαση Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων από τους μαθητές   

9.15' - 9.30’: Προσέλευση Σχολικών Ομάδων - Έναρξη Προγράμματος
9.30΄- 9.45’: Χαιρετισμοί         
9.45’ - 10.25’:  "Η αυλή μια μικρογραφία του δάσους"
               7ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης, τάξεις Ε΄& Στ΄
Εκπ.: Ειρήνη Νταλαμπέκη, Ειρήνη Ραφτέλλη, Πάρης Μαυραπίδης

10.25’ - 10.45’:  "Εφημερίδα 'Ηλιαχτίδα'… "
                3ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης, τάξης Στ1΄
Εκπ.  Νίκος Καλλίτσας

10.45’ - 11.00’:  "Hobbyland"
                Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης, τάξεις Α΄& Β΄
Εκπ.: Σουλτάνα Πατελίδου, Ευαγγελία Μιχάλη

11.00’ - 11.15’:  "Αυτόνομη διαβίωση"
              Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης, τάξεις Δ΄, Ε΄ & Στ1                   
Εκπ.: Ελευθερία Οικονομίδη, Μαρία Κρητικού

11.15’ - 11.45’:  "Διακοπές στη Γέρα"
               Δημοτικό Σχολείο Παπάδου, τάξεις Γ΄ & Δ΄
Εκπ.: Κώστας Καλλιγαρίδης, Μαρία Κουκάρα, Μαρία Πέτρου

11.45’ - 12.10’: "Θρησκευτικός τουρισμός και περιβάλλον"
                       3ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης, τάξη Ε2΄   
Εκπ.: Νεκταρία Λαγκαδινού, Ριψιμία Καπετάνιου
12.10΄- 12.30΄: Ξενάγηση στην έκθεση στο φουαγιέ του Δημοτικού Θεάτρου
12.30’ Κλείσιμο & αποχώρηση των σχολικών ομάδων.

Απόγευμα: 18.30’ - 21.00’

Παρουσίαση Σχολικών Προγραμμάτων από τους μαθητές

18.15’ - 18.30’: Έναρξη Προγράμματος – Είσοδος Σχολικών Ομάδων -  Χαιρετισμοί

18.30’ - 19.00’: "Πρόσφυγες ήμασταν, πρόσφυγες είναι"
             Δημοτικό Σχολείο Λουτρών, τάξη Δ΄
Εκπ.: Αικατερίνη Κονταξοπούλου

19.00΄- 19.15΄: "Υποδεχόμαστε τους πρόσφυγες, Υποστηρίζουμε τους ανθρώπους".
              7ο Νηπιαγωγείο Μυτιλήνης
Εκπ.: Χατζηγιάννη Ευανθία, Σουλιώτη Ιουλία, Σκαπέρδα Κωνσταντία

19.15΄- 19.25΄: "Κι αν ήσουν εσύ";
                    8ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης, τάξεις Γ΄, Ε΄, & Στ΄
Εκπ.: Κατερίνα Ανδριώτη- Κωνστάντιου, Αφροδίτη Βάσσου, Σοφία Τζιμούλη

19.25΄- 19.40΄: "Μ΄ ακούτε; Σας φωνάζω δυνατά και το λέω χαρωπά: Έχω κι εγώ
                       δικαίωμα"  
                     Νηπιαγωγείο Μούδρου, Λήμνου
Εκπ.: Σοφία Παπαϊωάννου, Ελένη Τσιμώρη, Ελευθερία Μπακάλη

19.40΄- 19.50΄: "Πάμε για ψώνια"
                   Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης, τάξεις Δ΄, Γ΄& Στ2΄
Εκπ.: Σταυρούλα Πλωμαρίτου, Ελένη Κέλλη

19:50΄- 20:00΄: "Περπατώ και βουτώ στoν κόλπο Καλλονής της Λέσβου                               
                Νηπιαγωγείο Σκαλοχωρίου
Εκπ.: Καλούσιου Άννα

20:00΄- 20:30΄: "Ένα μπαούλο αναμνήσεις…"
               Δημοτικό Σχολείο Παναγιούδας, τάξη Γ΄
Εκπ.: Πηνελόπη Μαντζίρη, Πελαγία Γεωργάκη, Γεώργιος Εμμανουηλίδης

8:30’ - 8:45’ Παρουσίαση & Απονομή Επαίνων του Διαγωνισμού του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων Π/θμιας Εκπ/σης Ν. Λέσβου & του ΚΠΕ Ευεργέτουλα με θέμα: "Ονειρεύομαι τη σχολική μου αυλή". Στο διαγωνισμό συμμετείχαν οι Σχολικές μονάδες:
Νηπιαγωγείο Ταξιαρχών, Νηπιαγωγείο Παρακοίλων, Νηπιαγωγείο Σκαλοχωρίου, 7ο Νηπιαγωγείο Μυτιλήνης, 14ο Νηπιαγωγείο Μυτιλήνης, Ιδιωτικό Νηπιαγωγείο: "Ο παραμυθένιος κόσμος", Δημοτικό Σχολείο Καλλονής, Δημοτικό Σχολείο Παναγιούδας, Δημοτικό Σχολείο Παμφίλων, Δημοτικό Σχολείο Κάτω Τρίτους, 9ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης, 10ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης, 11ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης, 15ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης, Δημοτικό Σχολείο Κάσπακα Λήμνου.

Τρίτη 7 Ιουνίου 2016

Πρωί 9:30’ - 12:30’
Παρουσίαση Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων  

9.15' - 9.30’: Προσέλευση Σχολικών Ομάδων - Έναρξη Προγράμματος
9.30 -  9.45’: Χαιρετισμοί         
9.45’ - 10.15’:  "Μια φορά κι έναν καιρό … ήταν η ιστορία"
               6ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης, τάξη Δ1΄& Δ2
Εκπ.: Γεωργία Λυμπέρη, Γιάννης Σαρέλλης

10.15΄-10.45΄: "Βουτιά στη λιμνοθάλασσα του Αριστοτέλη"
                      Δημοτικό Σχολείο Καλλονής, τάξη Στ1΄& Στ2΄
Εκπ.: Θοδωρής Καμπάς, Μαρίνα Γιαβάση, Χριστόδουλος Χατζηιωάννου, Δέσποινα Κουτσομύτη, Βάγια Χονδρού, Άννα Πολυχρόνη

10.45΄-11.15΄: "Το τραγούδι της φάλαινας"
                  Δημοτικό Σχολείο Καλλονής, τάξη Στ1΄& Στ2΄
Εκπ.: Τσαχιρίδου Βαρβάρα

11.15΄-11.30': "Ο πρίγκιπας λεμόνης & η όμορφη κρεμμύδω"
                     Νηπιαγωγείο Ταξιαρχών          
Εκπ.: Μαρία Δήμου, Μυρσίνη Ζουμπουλή-Ματέλλη

11.30΄-11.50: "Σκέφτομαι, συνεργάζομαι, δρω"
                    14ο Νηπιαγωγείο Μυτιλήνης
Εκπ.: Ειρήνη Χατζηγεωργίου, Αναστασία Μαρκάκη,  , Άννα Τσουκαλά

11.50΄-12.10: "Εμένα με νοιάζει"
               4ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης
Εκπ.: Βάσω Καραμάνου, Αντώνης Μάτας

12.10΄- 12.30΄: Ξενάγηση στην έκθεση στο φουαγιέ του Δημοτικού Θεάτρου
12.30’ Κλείσιμο & αποχώρηση των σχολικών ομάδων.

Σχολικές Μονάδες
που συμμετέχουν στην Έκθεση Διαγωνισμού Αφίσας με θέμα:

"Ονειρεύομαι τη σχολική μου αυλή"

Νηπιαγωγείο Ταξιαρχών, Νηπιαγωγείο Παρακοίλων, Νηπιαγωγείο Σκαλοχωρίου, 7ο Νηπιαγωγείο Μυτιλήνης, 14ο Νηπιαγωγείο Μυτιλήνης, Ιδιωτικό Νηπιαγωγείο: "Ο παραμυθένιος κόσμος", Δημοτικό Σχολείο Καλλονής, Δημοτικό Σχολείο Παναγιούδας, Δημοτικό Σχολείο Παμφίλων, Δημοτικό Σχολείο Κάτω Τρίτους, 9ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης, 10ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης, 11ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης, 15ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης, Δημοτικό Σχολείο Κάσπακα Λήμνου.

Σχολικές Μονάδες

που συμμετέχουν στην Έκθεση Παραγόμενου Υλικού

Νηπιαγωγείο Κάπης
1ο Νηπιαγωγείο Καλλονής
Νηπιαγωγείο Αγιάσου
Νηπιαγωγείο Ταξιαρχών
10ο Νηπιαγωγείο Μυτιλήνης
Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης
Δημοτικό Σχολείο Σκουτάρου
Δημοτικό Σχολείο Καλλονής
6ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης
10ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνη
11ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης.

Ώρες Λειτουργίας της Έκθεσης:

Παρασκευή 3 Ιουνίου 2015: 8.30’ - 14.00’  &  18.30’ - 21.00’
Σάββατο 4 Ιουνίου 2015:    10.30-13.00  &  18.30’ - 21.00’
Κυριακή 5 Ιουνίου 2015:     10.30-13.00  &  18.30’ - 21.00’
Δευτέρα 6 Ιουνίου 2015:    9.30’ - 14.00’  &  18.30’ - 21.00’
Τρίτη 7 Ιουνίου 2016:       9:30’ - 14.00’  &  18.30’ - 21.00’


Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Αν βρίσκεσαι στο δρόμο ή δεν έχεις συνεχή πρόσβαση στο διαδίκτυο, αποθήκευσε το e-mail του LesvosPost.com και στείλε μας τη φωτογραφία, το βίντεο ή το μήνυμά σου για να καταγγείλεις, να πεις την άποψή σου ή και για να δείξεις αυτό που θέλεις.

e-mail: lesvospost@gmail.com