Άδικη ήττα για τον Αιολικό και πλέον δυσκολεύει η άνοδος …τον σκότωσε ο Βιγιαφάνε στο 59΄-Σπάρτη-Αιολικός 1-0

Φωτο αρχείου
Προβάδισμα για την 1η θέση στον 3ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής απέκτησε η Σπάρτη μετά την νίκη στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής με 1-0 έναντι του Αιολικού Μυτιλήνης.

Σε ένα αγώνα για γερά νεύρα και με κάποιες λάθος αποφάσεις του διαιτητή ο Αιολικός που ήταν καλός στο 2ο ημίχρονο δεν κατάφερε να πάρει βαθμό από την Λακωνία απέναντι σε ομάδα που έχει μεγάλο μεταγραφικό μπάτζετ.

Ο Αιολικός τώρα καλείτε να πάρει όλα τα υπολειπόμενα παιχνίδια και να ελπίζει σε γκέλες της Σπάρτης και του Παναργειακόυ που βρίσκονται στην κορυφή του 3ου ομίλου.

Ο Αιολικός έχασε τον Μπακαλη στο 44΄ οπου σε μια προσπάθεια του να κερδίσει την μπάλα έπαθε διάσειση χτυπώντας στο κεφάλι

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 59΄ο Βιγιαφάνε με μακρινό σουτ και τον Πουρη του Αιολικού να μην μπορεί να αντιδράσει.

Συνθέσεις:

Α.Ε. Σπάρτη: Κραβαρίτης, Σιώπης, Παναγιώτου, Γκαλίτσιος, Παρασκευαϊδης,  Σταμογιάννος, Γέσιτς (92′ Κρεββατάς), Οικονομόπουλος, Αναστασάκος (82′ Κατσίκης), Τάντιτς (71′ Ηλιόπουλος), Βιγιαφάνε.

Αναπληρωματικοί: Αναστασόπουλος, Δημολιός, Κατσίκης, Τσέλιος, Ηλιόπουλος, Κρεββατάς, Μπιταξής

Αιολικός: Πουρής, Καδής (44′ Μπακάλης), Γκαλαγκάνης, Κρητικός, Βαγγελής, Κριπιντήρης, Τσιλιγκίρης (63′ Αθανασόπουλος), Μίχος, Σιμώσης (73′ Λαλάς), Μανουσάκης, Κέρι.

Αναπληρωματικοί: Κίσα, Μπακάλης, Μπακούλα, Ζαχάρης, Σαλταμόλος, Λάλας, Αθανασόπουλος

Δείτε το χρονικό του αγώνα όπως το μετέδωσε το site από την Λακωνία isports.gr

Α.Ε. Σπάρτη 1 – 0 τελικό Αιολικός (0 – 0 ημίχ)

Γκολ: Βιγιαφάνε το 1 – 0 στο 59′,

Κόκκινη: Βιγιαφάνε στο 86′

Α’ ημίχρονο

13:00 Έναρξη αγώνα

4′ Πρώτο κορνερ για  Αιολικό, εκτελεί ο Κέρι
13′ Δεύτερο κόρνερ για Αιολικό, Μίχος εκτελεί από αριστερά, κεφαλιά ο Κριπιντήρης
22′ Φεύγει ο Τάντιτς μόνος του  και τον κόβει κακώς ο Κωτσόπουλος, τα έχασε ο Μακρυπόδης και δίνει φάουλ στο κέντρο υπέρ της Σπάρτης, Μίχος κίτρινη, έκοψε επίθεση της Σπάρτης η λανθασμένη υπόδειξη του επόπτη, μια φάση που ξεσήκωσε το Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης, ο Τάντιτς μόνος του θα έβγαινε τετ α τετ με τον Πουρή
23′ κόρνερ απο δεξιά για Σπάρτη με Βιγιαφάνε
26′ Κίτρινη ο Κέρι
29′ Κίτρινη ο Βιγιαφάνε
30′ κόρνερ από αριστερά, έχουν ανέβει οι γηπεδούχοι πολύ και έχουν την κατοχή μετά την φάση του 22′
33′ Κόρνερ με Οικονομόπουλο από αριστερά για Σπάρτη, ανάποδο ψαλίδι από  Παρασκευαϊδη, μπλοκάρει ο Ουρής
35′ κόρνερ ο Οικονομόπουλος από αριστερά, περνά ανεκμετάλλευτο για τους γηπεδούχους
36′ Κεφαλιά ο Σιμώσης, σέντρα του Καδή
Ο αγώνας έχει χαλάσει από την φάση του 22′
44′ Αναγκαστική αλλαγή ο Μπακάλης στη θέση του Καδή. Ο Μπακάλης έπαθε διάσειση, χτύπησε στο κεφάλι σε μια φάση στο πρώτο 15λεπτο με τον Παναγιώτου

Β’ ημίχρονο

14:04 Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

48′ τρίτο κόρνερ με τον Κέρι από δεξιά
49′ Κρητικός κίτρινη
50′ Τάντιτς σουτάρει πάνω από την εστία, μετά από πάσα του Οικονομόπουλου
53′ Μανουσάκης
54′ Πέμπτο κόρνερ με Τάντιτς από δεξιά
55′ Βιγιαφάνε από δεξιά, 6ο κόρνερ για την Σπάρτη με Οικονομόπουλο, Παρασκευαϊδης την κεφαλιά
57′ Εβδομο κόρνερ για την ΑΕΣ, που έχει μπει πολύ δυνατά στο 2ο ημίχρονο, ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την ΑΕΣ με Οικονομόπουλο
59′ ΓΚΟΛΛΛΛΛ, Βιγιαφάνε σουτάρει από μακριά, ασταθής ο Πουρής, το 1 – 0 για την ανώτερη Σπάρτη που έπρεπε να προηγείται από το 22′
63′ Αθανασόπουλος στη θέση του Τσιλιγκίρη
64′ ‘Ογδοο κόρνερ με Τάντιτς από δεξιά
70′ Κεφαλιά για τον Αιολικό πολύ πάνω από την εστία του Κραβαρίτη
71′ Ηλιόπουλος στη θέση του Τάντιτς
77′ Λαλάς αντικαθιστά τον Σιμώση
79′ Ηλιόπουλος καλό σουτ, λίγο πάνω από την εστία, κοντά στο 2 – 0 οι γηπεδούχοι
82′ Κατσίκης μέσα, Αναστασάκος έξω
86′ Δεύτερη κίτρινη στον Βιγιαφάνε, αποβλήθηκε ο σκόρερ της αναμέτρησης
90′ Γκαλίτσιος κίτρινη
92′ Κρεββατάς στη θέση του Γέσιτς
95′ ΛΗΞΗ με 5 λεπτά καθυστέρηση