Νίκη με ανατροπή στην πρεμιέρα για την Εθνική 3-1 το Ισραήλ

Με το δεξί ξεκίνησε την προσπάθειά της για πρόκριση στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος αγοριών Κ17 η Εθνική παμπαίδων.

Για την 1η αγωνιστική του Ε' προκριματικού ομίλου που διεξάγεται στο κλειστό της Νεάπολης στην Μυτιλήνη, η Ελλάδα έκανε την ανατροπή και νίκησε με 3-1 σετ το Ισραήλ και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάληψη μία εκ των δύο θέσεων που οδηγούν στα τελικά του Ευρωβόλεϊ αγοριών Κ17.

Η γαλανόλευκη, στο κατάμεστο κλειστό στην Μυτιλήνη ξεκίνησε το παιχνίδι μουδιασμένη και το Ισραήλ το εκμεταλλεύτηκε για να κατακτήσει το πρώτο σετ, ενώ είχε το προβάδισμα και στο δεύτερο αλλά η Εθνική μας ομάδα έκανε την ανατροπή και στην συνέχεια πήρε την καθαρή νίκη.

Στο πρώτο σετ η Εθνική μας ομάδα βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει και έκανε μετά τα μισά την αντεπίθεσή της. Με το σκορ στο 15-21 η Ελλάδα μείωσε σε 20-21 με επίθεση του Μπόνια, αλλά το Ισραήλ έφτασε να έχει δύο ευκαιρίες να τελειώσει το σετ. Ο Μαντελίδης μείωσε σε 23-24 αλλά οι Ισραηλινοί στην επόμενη φάση τελείωσαν την επίθεση για το 23-25.

Την ανατροπή από 10-17 έκανε η γαλανόλευκη στο δεύτερο σετ. Με σέρβερ τον Μπόνια η Εθνική μας έτρεξε σερί 9-0 για το 19-17, όμως το Ισραήλ αντέδρασε και το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις ευκαιρίες για το 0-2 (23-24, 24-25, 26-27) αλλά οι παίκτες του Ρουσάκη τα έσβηναν και στο φινάλε με επίθεση του Κουβαρά και δύο μπλοκ από Αναγνωστάκη, Κουβαρά το σετ έληξε με 29-27 για το 1-1.

Με την ψυχολογία πλέον με το μέρος της, η Εθνική παμπαίδων προηγήθηκε με 4-1 στο τρίτο σετ με άσσο του Μούχλια, με τον εβρίτη διεθνή ακραίο να έχει 3 άσσους στο σετ. Με μπλοκ του Λεϊλεκτσόγλου διαμορφώθηκε το 25-19 για το 2-1 σετ της Ελλάδας.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα στο τέταρτο σετ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο από νωρίς απέκτησε διαφορά ασφαλεάις (7-2). Με δύο συνεχόμενους πόντους από τον Μπόνια (μπλοκ και επίθεση) το σκορ έγινε 18-13, για να διαμορφώσει λίγο αργότερα ο Λεϊλεκτσόγλου το 25-22 για το τελικό 3-1 σετ.

Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα είναι η Ολλανδία το βράδυ του Σαββάτου (22/04, 20.00), η οποία στην πρεμιέρα του ομίλου επικράτησε μετά από ένα κλειστό παιχνίδι με 3-1 σετ της Τσεχίας.