Ούζο Πλωμαρίου

Ούζο Πλωμαρίου
Ούζο Πλωμαρίου

160 μαθητές συμμετείχαν στους 8ους Παλλεσβιακούς Μαθητικούς Αγώνες Μουσικής στο Δημοτικό Θέατρο Μυτιλήνης


στις 9 & 10 Μαΐου 2018


Το Μουσικό Σχολείο Μυτιλήνης με τη στήριξη της Περιφερειακής Δ/νσης Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης Β. Αιγαίου, τη Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Λέσβου, τη Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Λέσβου υπό την αιγίδα του Ν.Π.Δ.Δ. Παιδείας, Πολιτισμού & Αθλητισμού Δήμου Λέσβου και με την υποστήριξη του Συλλόγου γονέων & κηδεμόνων, του Συλλόγου φίλων Μουσικής Μυτιλήνης και του πολιτιστικού Συλλόγου «Η Επάνω Σκάλα», πραγματοποίησε με μεγάλη επιτυχία τους 8ους Παλλεσβιακούς Μαθητικούς Αγώνες Μουσικής στις 9 & 10 Μαΐου 2018 στο Δημοτικό Θέατρο Μυτιλήνης με τη συμμετοχή 160 μαθητών των Δ’, Ε’ & ΣΤ’ Τάξεων των Δημοτικών Σχολείων του νησιού μας.

 Η διαδικασία περιελάμβανε ακρόαση των μαθητών στις 9 και 10 Μαΐου το πρωΐ και την Τελετή Λήξης στις 10 Μαΐου στις 19:30.

Αποτελέσματα 8ων Παλλεσβιακών Μαθητικών Αγώνων Μουσικής 2018

Πιάνο

Γούναρης Κυριάκος, Τάξη: Δ’,
5ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Βραβείο)
                                               
Παπαθεοδώρου Παναγιώτης, Τάξη: Δ’,
5ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Βραβείο)

Ράσκος Ευθύμιος, Τάξη: Δ’,
3ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Βραβείο)

Ψάνη Ελπινίκη-Κυριακή, Τάξη: Δ’,
Δημοτικό Σχολείο Παπάδου (Βραβείο)

Θεοδοσίου Καλλιόπη, Τάξη: Ε’,
6ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Βραβείο)

Χασιώτης Ιάσονας, Τάξη: Ε’,
Δημοτικό Σχολείο Βαρειάς (Βραβείο)

Ιωσηφέλλης Φώτης, Τάξη: ΣΤ’,
Δημοτικό Σχολείο Μήθυμνας (Βραβείο)

Φαϊδάς Ηλίας, Τάξη: ΣΤ’,
Δημοτικό Σχολείο Περάματος (Βραβείο)

Ανδρονίκου Δήμητρα, Τάξη: Δ’,
Δημοτικό Σχολείο Παπάδου (Διάκριση)
           
Μουτζούρης Ευστράτιος, Τάξη: Δ’,
15ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Διάκριση)

Νείρος Δημήτριος, Τάξη: Δ’,
Δημοτικό Σχολείο Χαλίκων (Διάκριση)

Τριανταφύλλου Μάριος, Τάξη: Δ’,
Δημοτικό Σχολείο Μήθυμνας (Διάκριση)

Καζαντζή Αθηνά, Τάξη: Ε’,
6ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Διάκριση)

Ανδρονίκου Αγγελική, Τάξη: ΣΤ’,
Δημοτικό Σχολείο Παπάδου (Διάκριση)

Γκαμπαρασβίλι Μπάρμπαρα, Τάξη: ΣΤ’,
15ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Διάκριση)

Δημακοπούλου Αριάδνη, Τάξη: ΣΤ’,
Δημοτικό Σχολείο Ερεσού (Διάκριση)

Πασχαλίδου Καλλιόπη, Τάξη: ΣΤ’,
6ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Διάκριση)

Φώτη Χριστιάνα, Τάξη: ΣΤ’,
1ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Διάκριση)


Κιθάρα

Ζαφειρέλλης Δημήτρης, Τάξη: Δ’,
5ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Βραβείο)

Χατζησάββας Ιωακείμ, Τάξη: Δ’,
Δημοτικό Σχολείο Λουτρόπολης Θερμής (Βραβείο)
           
Τσακίρης Εμμανουήλ, Τάξη: Ε’,
15ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Βραβείο)

Κατσούρη Ελευθερία, Τάξη: ΣΤ’,
Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Βραβείο)

Σαβαδέλλης Δημήτρης, Τάξη: Ε’,
Δημοτικό Σχολείο Πολιχνίτου (Διάκριση)

Κελεμένης Γεώργιος, Τάξη: ΣΤ’,
Δημοτικό Σχολείο Χαλίκων (Διάκριση)

Κλασικό Βιολί

Ρουντένκο Εμμανουέλα-Βικτώρια, Τάξη: Ε’,
11ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Βραβείο)
                                               
Ιωσηφέλλης Αλέξανδρος, Τάξη: Δ’,
Δημοτικό Σχολείο Μήθυμνας (Διάκριση)
           
Μαλαπάσχα Αριάδνη, Τάξη: Ε’,
6ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Διάκριση)

Κλαρινέτο

Σπανιόλας Σοφοκλής, Τάξη: ΣΤ’,
8ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Βραβείο)
                                               
Παπαγιαννάκης Ευστράτιος-Ραφαήλ, Τάξη: Ε’,
3ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης ς (Διάκριση)
                                               
Τοπάλης Στυλιανός, Τάξη: ΣΤ’,
Δημοτικό Σχολείο Χαλίκων (Διάκριση)

Φλάουτο

Μαμουνή Σωτηρία-Μαρία, Τάξη: ΣΤ’,
2ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Βραβείο)


Αρμόνιο

Αθανασά Βασιλική, Τάξη: Δ’,
5ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Βραβείο)
           
Λέκα Κλέα, Τάξη: ΣΤ’,
Δημοτικό Σχολείο Ερεσού (Βραβείο)

Λουλαδέλλης Χρυσόστομος, Τάξη: Δ’,
Δημοτικό Σχολείο Ταξιαρχών (Διάκριση)

Ανδριάνης Παράσχος, Τάξη: Ε’,
3ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Διάκριση)

Καρμίρης Ελευθέριος, Τάξη: Ε’,
Δημοτικό Σχολείο Χαλίκων (Διάκριση)

Δεμερτζίδη Μυρσίνη, Τάξη: ΣΤ’,
Δημοτικό Σχολείο Ερεσού (Διάκριση)

Κοτσίνη Αμαλία, Τάξη: ΣΤ’,
Δημοτικό Σχολείο Ερεσού (Διάκριση)


Τύμπανα

Καφετζής Ηλίας, Τάξη: Ε’,
Δημοτικό Σχολείο Μεσοτόπου (Βραβείο)
           
Ρούσα Αθηνά, Τάξη: Ε’,
Δημοτικό Σχολείο Αγιάσου (Διάκριση)

Αμπουλός Βασίλειος, Τάξη: ΣΤ’,
Δημοτικό Σχολείο Αγιάσου (Διάκριση)

Μπουζούκι

Αρβανίτης Κωνσταντίνος (Τρίχορδο), Τάξη: Ε’,
Δημοτικό Σχολείο Σκαλοχωρίου (Βραβείο)
           
Καλαγάνης Παναγιώτης, Τάξη: Ε’,
Δημοτικό Σχολείο Βρίσας (Διάκριση)
           
Τηλεμάχου Γεώργιος, Τάξη: Ε’,
Δημοτικό Σχολείο Κάτω Τρίτους (Διάκριση)

Τζουράς

Στυλιανός Νικόλαος, Τάξη: ΣΤ’,
Δημοτικό Σχολείο Καλλονής (Διάκριση)

Παραδοσιακό Βιολί

Σοφίτης Χρήστος, Τάξη: Ε’,
3ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Βραβείο)

Σαντούρι

Τσακίρη Δέσποινα, Τάξη: Ε’,
10ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Βραβείο)

Τουμπελέκι:

Μαμουρίδου Λυδία, Τάξη: Δ’,
Δημοτικό Σχολείο Καλλονής (Βραβείο)


Ατομικό Τραγούδι

Παπαπάντου Μαρίνα, Τάξη: Δ’,
6ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Βραβείο)

Τσαλαβούτη Ιωάννα, Τάξη: Δ’,
Δημοτικό Σχολείο Ερεσού (Βραβείο)
Ανάγνου Μιχαέλα, Τάξη: ΣΤ’,
Δημοτικό Σχολείο Πέτρας (Βραβείο)
           
Γεραγωτέλλη Ειρήνη, Τάξη: ΣΤ’,
15ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Βραβείο)

Καρίπη Δήμητρα, Τάξη: ΣΤ’,
Δημοτικό Σχολείο Παναγιούδας (Βραβείο)

Τζιμή Μαρία, Τάξη: ΣΤ’,
Δημοτικό Σχολείο Μόριας (Βραβείο)

Κουλουμαργέτου Ιωάννα, Τάξη: Δ’,
Δημοτικό Σχολείο Χαλίκων (Διάκριση)
           
Λύμπου Σοφία, Τάξη: Δ’,
15ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Διάκριση)

Μολυβιάτου Βασιλική, Τάξη: Δ’,
6ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Διάκριση)

Δαφνά Ιωάννα, Τάξη: Ε’,
Δημοτικό Σχολείο Μόριας (Διάκριση)

Κόκκου Ανδρονίκη, Τάξη: ΣΤ’,
2ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Διάκριση)


Οργανικά Σύνολα “Πιάνο για 4 χέρια”

Γιασσάς Ιωάννης-Ταξιάρχης, Τάξη: Δ’,
Δημοτικό Σχολείο Ταξιαρχών
&
Χριστοπούλου Μαρία-Χαρά, Τάξη: Ε’,
3ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης
(Βραβείο)

Οργανικά Σύνολα

Σύνολο Σαντουριών Δημοτικού Σχολείου Βρίσας &
Δημοτικό Σχολείο Πολιχνίτου (Βραβείο)

Σύνολο Τζουράδων Δημοτικού Σχολείου Αγιάσου (Διάκριση)

Φωνητικά Σύνολα

Δημοτικό Σχολείο Ερεσού (Βραβείο)

Δημοτικό Σχολείο Αγίας Παρασκευή (Διάκριση)

   Ευχαριστούμε θερμά:

Την Οργανωτική Επιτροπή των 8ων Παλλεσβιακών Μαθητικών Αγώνων Μουσικής 2018 και ιδιαιτέρως τους εκπαιδευτικούς Μουσικής κο Μιχαήλ-Άνθιμο Δήσσο και κα Περσεφόνη Βερβέρη για την άρτια οργάνωση και διεξαγωγή των αγώνων.

Την Κριτική Επιτροπή των 8ων Παλλεσβιακών Μαθητικών Αγώνων Μουσικής 2018 και ιδιαιτέρως τους εκπαιδευτικούς κο Παναγιώτη Κάϊτατζη, κα Σταματία Ιννίνου, κα Δανάη Κολέτσα, κο Οδυσσέα Σαρρηγιαννίδη και κο Σταύρο Σακελλαρίου για την άριστη και αντικειμενική διαδικασία αξιολόγησης των μαθητών.

   Τους Προϊσταμένους των Δ/νσεων Εκπ/σης και τους επιστημονικούς συμβούλους καθοδήγησης για τη στήριξη και την τιμή να παρευρεθούν κατά τη διάρκεια διεξαγωγής τους, καθώς και κατά την τελετή λήξης.

Το Ν.Π.Δ.Δ. Παιδείας, Πολιτισμού & Αθλητισμού Δήμου Λέσβου και ιδιαιτέρως τον Αντιδήμαρχο κ. Κωνσταντίνο Αστυρακάκη, όχι μόνον για την παραχώρηση του Δημοτικού Θεάτρου αλλά και για την κάλυψη των εξόδων των βραβείων, διακρίσεων και αναμνηστικών διπλωμάτων συμμετοχής στους μαθητές και υπεύθυνους καθηγητές των συνόλων.

Τέλος ευχαριστούμε όλους τους γονείς, κηδεμόνες και εκπαιδευτικούς για την εμπιστοσύνη που δείχνουν κάθε χρόνο στον καθιερωμένο πλέον θεσμό των Παλλεσβιακών Μαθητικών Αγώνων Μουσικής, ένα θεσμό που σα στόχο έχει να αναδείξει το ξεχωριστό και ιδιαίτερο ταλέντο του κάθε παιδιού στη Μουσική.