Μεγάλο διπλό- Χαλκίδα- Αιολικός 0-1 για την 2η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής

Μεγάλη νίκη για τον Αιολικο Μυτιλήνης μέσα στην Χαλκίδα με την ομώνυμη ομάδα..

Με την νίκη έφυγε ο Αιολικός μέσα από την Χαλκίδα επικρατώντας με 1-0 του ΑΟ Χαλκίς σε ένα αγώνα όπου η Χαλκίδα πίεσε στο πρώτο μέρος  αλλά το γκολ το πέτυχε ο Αιολικός στο 24', ενώ στην συνέχεια ο Αιολικός διαχειρίστηκε το υπέρ του σκορ και δεν απειλήθηκε. Μάλιστα ο Ντουμάνης χρειάστηκε να κάνει εξαιρετική επέμβαση και να σώζει την εστία του στο 67'

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Χαλκίδα να παίρνει από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, να πιέζει αλλά μην καταφέρνει να διασπάσει την πολυπληθή άμυνα του Αιολικού.

Στο 13' οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ που εκτέλεσε ο Θωμάς αλλά βγήκε και έδιωξε με γροθιές ο γκολκίπερ του Αιολικού.

Στο 21' η Χαλκίδα είχε δοκάρι σε πλασέ του Χαρτσιά στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων.

Στο 25' στην πρώτη επίθεση του Αιολικού άνοιξε το σκορ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα βρήκε στο δοκάρι από κεφαλιά του Κριπιντήρη και στην επαναφορά ο Χρήστου με προβολή από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα 0-1.

Μετά το γκολ που δέχθηκε η Χαλκίδα προσπάθησε να αντιδράσει και είχε δυο μεγάλες ευκαιρίες στο 35' σε σουτ του Ντελέκου και σε κεφαλιά του Μπακομήτρου που έφυγε ελάχιστα άουτ.

Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Αιολικό να προηγείται στο σκορ .

Στην επανάληψη η Χαλκίδα μπήκε πολύ δυνατά και πίεσε τον Αιολικό και είχε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά στην συνέχεια η Χαλκίδα δεν είχε σωστή ανάπτυξη και δεν μπορούσε να απειλήσει τον Αιολικό που έπαιζε αμυντικά.

Στο 70' η Χαλκίδα πλησίασε την ισοφάριση όταν κεφαλιά από κοντά του Ανέστη έφυγε άουτ.

Στο 77' ο γκολκίπερ της Χαλκίδας με εντυπωσιακή επέμβαση έσωσε την εστία του.
Η συνέχεια δεν είχε ευκαιρίες με τον Αιολικό να κρατά το υπέρ του σκορ και την Χαλκίδα να μην μπορεί να απειλήσει.

το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Αιολικό να παίρνει ένα σπουδαίο διπλό μέσα στην Χαλκίδα.