Νταμπλούχος Λέσβου ο Διαγόρας Αγ. Παρασκευης στην Α΄ τοπική ποδοσφαίρου - Έτοιμος για τα σαλόνια της Γ΄ Εθνικής…(pics)

Νταμπλούχος για το 2016-2017 αναδείχθηκε χθες ο Διαγόρας Αγίας Παρασκευής, ο οποίος επικράτησε με 5-0 επι του Αετού Λουτρών, τερματίζοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα των play off!

Η ομάδα του Σπάρταλη, μετά το διπλό στο Πλωμάρι, τελείωσε την  δουλειά με την νίκη επι της πολύ καλής στο εφετινό πρωτάθλημα ομάδας του Διονυσάτου.

Το τελικό 5-0 διαμόρφωσαν οι Μαλακός(3), Φιλιανός και Παρέλλης.

Μετά το τέλος του αγώνα, δεκάδες φίλοι του Διαγόρα αποθέωσαν την ομάδα με τους παίκτες να "λούζονται" με σαμπάνιες στήνοντας ένα ξέφρενο πανηγύρι!

Το εφετινό πρωτάθλημα, ήταν το πιο "Μάγκικο" και πιο "γλυκό" απ'όλα όπως δήλωναν οι άνθρωποι του Διαγόρα με τον τρόπο τον οποίο ήρθε.

Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής αν και τερμάτισε στην πρώτη θέση του πίνακα, λόγω ισοβαθμίας βρέθηκε στην τρίτη θέση των πλει οφ και κλήθηκε να βγάλει τους 6 αγώνες με 11 παίκτες με πολύ κόπο και πολλούς τραυματισμούς.

Όχι μόνο τα κατάφερε, αλλα το έκανε και με τον καλύτερο τρόπο γεμίζοντας ενθουσιασμό τον κόσμο του Διαγόρα και όχι μόνο!

Πλέον η ομάδα του Διαγόρα θα αντιμετωπίσει τον Κεραυνό σε Λήμνο και Λέσβο, για να πετύχει την άνοδο στην Γ'εθνική, εκεί όπου θα συναντήσει ΑΕΛΚ και Αιολικό.

Στα αγωνιστικά, ο Μαλακός βρήκε πρώτος τον δρόμο προς τα δύχτια στο 8ο λεπτό με σουτ μέσα απο την περιοχή μετά απο πάσα του . Στο 39ο λεπτό, ο Φιλιανός εκμεταλλεύτηκε την αναταραχή στην άμυνα του Αετού κάνοντας το 2-0. Στο 50ο λεπτό ο Παρέλλης με όμορφη ατομική ενέργεια απο τα δεξιά, μπήκε μέσα στην περιοχή όπου ολοκλήρωσε την φάση ιδανικά. Στην συνέχεια, το τελικό 5-0 διαμόρφωσε με 2 προσωπικά του τέρματα ο Mαλακός πετυχαίνοντας μάλιστα χατ-τρικ!