Γ΄ΕΘΝΙΚΗ: Ισοπαλία.. και τώρα τρέχει: Διαγόρας- ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ 0-0

Δίκαιο 0-0 απέσπασε η Χαλκίδα στη Μυτιλήνη απέναντι στον Διαγόρα Αγ. Παρασκευής σε ένα παιχνίδι που έγινε σήμερα, Σάββατο στη Μυτιλήνη.

Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για την επιτυχία τερμάτων χωρίς όμως να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τοπάλι.

Γενικά ήταν ένα παιχνίδι κλειστό με λίγες φάσεις που πήγε περισσότερο στη δύναμη. Με το αποτέλεσμα αυτό (0-0) ο ΑΟΧ έφτασε τους 20 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (20η) θα φιλοξενήσει στην έδρα της τον Πανθηραϊκό.

Αξίζει να αναφερθεί πως οι γηπεδούχοι τα τελευταία δέκα λεπτά αγωνίζονταν με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Τοπάλι.

Η ομάδα του Δημήτρη Λύκου απείλησε πρώτη στο 15' με το σουτ του Πολίτη να καταλήγει άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Διαγόρας απάντησε με τον Χριστόφ, όμως το σουτ που δοκίμασε μπλόκαρε ο Σταυριανός και στο 21' νέο σουτ του Τζέκα πέρασε εκτός εστίας, σε άουτ.

Στο 25' εκτέλεση κόρνερ από τον Χριστόφ, κεφαλιά του Αχείμαστου η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία της Χαλκίδας.

Τελευταία φάση για το πρώτο μέρος στο 37' ο Τσομπανέλλης εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και έβγαλε παράλληλη σέντρα για τον Τζέκα, ο Σταυριανός "διάβασε" τη φάση και βγήκε και μπλόκαρε τη μπάλα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή ευκαιρία.  Στο 46' σέντρα  σουτ του Τζέκα μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Χαλκίδας και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ανέστης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ρέτζου, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Χάιρο.

Στο 51' φαλτσαριστό σουτ του Τζόρνταν, η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Αχείμαστος με καρφωτή κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο  58' είχαμε την αναγκαστική αλλαγή για την Χαλκίδα και μάλιστα στην πιο νευραλγική θέση, αυτή του τερματοφύλακα, καθώς τραυματίστηκε ο Σταυριανός και τη θέση του πήρε ο Ντουμάνης.

Στο 60' εκτέλεση κόρνερ για τον ΑΟΧ, ο Μιχελής προσπάθησε για την κεφαλιά, αλλά παρεμποδίστηκε από τον Ανέστη, με αποτέλεσμα να χαθεί μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΧ να ανοίξει το σκορ.

Στο 81' ο Τοπάλι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, καθώς έκοψε αντικανονικά την αντεπίθεση για την Χαλκίδα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να  εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 86' το σουτ του Ταυταρίδη πέρασε πάνω από την εστία του Διαγόρα.

Διαγόρας Αγ. Παρασκευής (Στ. Μουντανάρης): Χάιρο, Τοπάλι, Στάτης, Παπαδόπουλος, Ρέτζος, Αχείμαστος, Λαζαρίδης, Τσομπανέλλης, Τζέκα, Χριστόφ (69' Κίστα), Β. Παρέλλης (41' λ. τρ. Τζόρνταν).

ΑΟ Χαλκίς (Δημ. Λύκος): Σταυριανός (58' λ. τρ. Ντουμάνης), Μιχελής, Θωμάς, Γεωργίου, Καραμπάς, Εμέκα, Ταυταρίδης (90' Πατερίτσας), Ντελέκος, Ανέστης (95' Χαλιώτης), Πολίτης, Βαλκάνος (84' Μυρτέζα).