Γ΄ΕΘΝΙΚΗ: Κόντραρε στα ίσια ο Διαγόρας τον πρωτοπόρο Αήττητο (0-1) | Γκολ στο ντεμπούτο του ο Ποτουριδης για Αιολικό στο Χ με Ερμιονιδα (1-1)

Με μια ισοπαλία και μια ήττα για τους εκπροσώπους μας στην Γ΄ Εθνική ολοκληρώθηκε χτες η 12η αγωνιστική του 7ου ομίλου.

Διαγόρας Αγίας Παρασκευής – Αήττητος Σπάτων 0-1 και ΑΕ Ερμιονίδα-Αιολικός 1-1

Αναλυτικά:

Διαγόρας Αγίας Παρασκευής – Αήττητος Σπάτων 0-1

Μπορεί να ηττήθηκε από τον Αήττητο ο Διαγόρας (0-1), όμως κόντραρε στα ίσα την ομάδα των Σπάτων και μπορεί να αισθάνεται απόλυτα ικανοποιημένος από την εμφάνιση απέναντι στους πρωτοπόρους.

Στο 6′ ο σύλλογος των Σπάτων απείλησε με σέντρα σουτ του Φαρινόλα με τον Χάϊρο να μπλοκάρει.

Νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με σουτ του Κρητικού, που κατέληξε άουτ στο 22′. Ο Διαγόρας προσπάθησε να απειλήσει με ένα μακρινό σουτ του Τζόρνταν, αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα ανησυχητικό. Στο 40′ ο Αήττητος πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Φαρινόλα σέντραρε συρτά, ο Κρητικός άφησε πανέξυπνα την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο επερχόμενος Κατσικογιάννης σκόραρε με σουτ στην κίνηση.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με διαδοχικά σουτ να βρουν στόχο, αλλά αυτά βρήκαν στα σώματα των αμυντικών. Στο 51′ ο Τσιλιγγίρης εκτέλεσε το φάουλ, αλλά το τείχος απέτρεψε το γκολ. Μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα λίγα λεπτά αργότερα, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Παρέλλη, η κεφαλιά του Αχείμαστου πέρασε ελάχιστα άουτ. Νέα καλή στιγμή στο 77′ με το σουτ του Τσομπανέλλη να καταλήγει λίγο έξω από την εστία του Μιχελή.
Έτσι, έμεινε το τελικό σκορ μέχρι το τέλος.

Διαγόρας Αγίας Παρασκευής (Στ. Μουντανάρης): Χάιρο, Τοπάλι, Στάτης, Ρέτζος, Λαζαρίδης, Αχείμαστος, Κίστα, Τσομπανέλλης, Τζέκα, Τζόρνταν, Παρέλλης

Αήττητος Σπάτων (Π. Κωνσταντακόπουλος): Μιχελής, Μουστάκης, Βιδάλης, Κωστόπουλος, Ηρακλής, Σκαφίδας, Κατσικογιάννης, Γκούμας, Κρητικός, Τσιλιγγίρης, Φαρινόλα

ΑΕ Ερμιονίδα-Αιολικός 1-1

Ο Αιολικός αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 στην έδρα της Ένωσης Ερμιονίδας, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 12ης Αγωνιστικής στον 7ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Ισόπαλοι αναδείχθηκαν Ερμιονίδα και Αιολικός, στην πρώτη στροφή του δεύτερου γύρου, στο γήπεδο του Κρανιδίου.

Όλα έγιναν μέσα σε ένα δίλεπτο, καθώς οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 69', με σκόρερ τον Τρέσα, ενώ η ομάδα της Λέσβου ισοφάρισε στο 71’, χάρη σε γκολ του Ποτουρίδη.

Η ομάδα της Μυτιλήνης δεν ήταν καλή στο πρώτο 45λεπτο, παίζοντας άνευρα από το ξεκίνημα. Την ίδια ώρα όμως δεν ένιωθε και απειλή από τους γηπεδούχους πηγαίνοντας με το ισόπαλο 0-0 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, ο Κώστας Ψυρόπουλος ανακάτεψε την τράπουλα και ο Αιολικός έγινε πιο δραστήριος. Στο 69′ ωστόσο βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Τρέσα, που έβαλε μπροστά τoυς γηπεδούχους.

Η απάντηση του Αιολικού ήταν όμως άμεση και στο 71′ ήρθε η ισοφάριση από τον νεοαποκτηθέντα Θέμη Ποτουρίδη, σε μια γρήγορη αντεπίθεση που κατέληξε σε γκολ για το 1-1.
Στα επόμενα λεπτά ο Αιολικός προσπάθησε να φτάσει και σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ο Χρήστου απώλεσε την καλύτερη ευκαιρία στο 87′ με το 1-1 να μένει ως το τέλος.