Εντυπωσιακές επιδόσεις για τις νεανίδες της Λέσβου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου Εφήβων-Νεανίδων

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΑΝ ΟΙ ΝΕΑΝΙΔΕΣ ΤΗΣ ΛΕΣΒΟΥ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤ/ΜΑ ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων που διεξήχθη στην Κατερίνη το Σαββατοκύριακο 8 & 9 Ιουλίου 2017.  ΄

Ηταν ένα έντονο διήμερο με πολύ καλές επιδόσεις  από τους αθλητές της επόμενης γενιάς.

Από την ΕΑΣ ΛΕΣΒΟΥ συμμετείχαν τα σωματεία  Αθλοκίνηση  ΑΣ και  ΑΕ Λέσβου Καλλονής με πολύ σπουδαίες διακρίσεις.

Από την ΑΕ ΛΕΣΒΟΥ ΚΑΛΛΟΝΗΣ ΓΣ  η 16χρονη ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ ΑΝΘΟΥΣΑ , παρά το νεαρό της ηλικίας της εντυπωσίασε  με την  αγωνιστικότητά της,  αφού κατάφερε να  κάνει το νταμπλ και να αναδειχθεί  1η πανελληνιονίκης στην κούρσα των 800μ  με επίδοση  2΄14΄΄27  αλλά και των 1500μ.  με επίδοση 4΄44΄΄40, κερδίζοντας δύο  χρυσά μετάλλια. Η αθλήτρια που φέτος βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση έκανε βροντερή την παρουσία της στο Πανελλήνιο και έδειξε ότι είναι το μέλλον της Λέσβου αλλά και της Ελλάδος στις αποστάσεις ημιαντοχής.

Από τον ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΑΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ η Φιάσκα Μιχαέλα  ήταν 2η Πανελληνιονίκης στα 5.000μ με επίδοση 19΄08΄΄12 , ενώ κατέλαβε την 12η θεση στα 3.000μ , η Αργυρού Μαρίτα στα 400μ  κατέλαβε την 4η θέση με επίδοση 57΄΄71, η Μητσέλλη Βασιλική στον ακοντισμό κατέλαβε την 5η θέση με επίδοση 41,35μ. , η Κελεμένη Μπαριμέ στα 10.000μ ΒΑΔΗΝ την 6η θέση με επίδοση 55΄09΄΄82 , η Σελλούντου Γεωργία  την 12η Θέση στα 400μ με εμπόδια με επίδοση 68΄΄77 και η Βερβέρη Αργυρώ  την 12η θέση στην σφαιροβολία με επίδοση 10,15μ.

Η ΕΑΣ Λέσβου συγχαίρει τα παραπάνω Σωματεία και όλες τις αθλήτριες που συμμετείχαν στους αγώνες για την προσπάθεια τους και τις επιτυχίες τους. Ιδιαίτερα συγχαίρει τις αθλήτριες Αδαμαντία Ανθούσα και Φιάσκα Μιχαέλα, τους προπονητές τους  για τις επιτυχίες τους και τους εύχεται ακόμα μεγαλύτερες διακρίσεις στην συνέχεια της αθλητικής τους σταδιοδρομίας.

Το επόμενο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα είναι της κατηγορίας Παμπαίδων – Παγκορασίδων Α΄ που θα γίνει για τον Νότιο Όμιλο 15 – 16 Ιουλίου 2017 στη  Χαλκίδα.