ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ: Μεγάλη νίκη για την Καλλονή μετά από ένα χρόνο- Καλλονή- Καλλιθέα 2-0

Η Καλλονή επέστρεψε στις νίκες σχεδόν ένα χρόνο μετά.

Η Καλλονή επικράτησε 2-0 της Καλλιθέας με κορυφαίο τον Ραφήλ Γιουκαρή που σημείωσε γκολ και κέρδισε πέναλτι.

Χρειάστηκε να φτάσει η 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League ώστε η Καλλονή να πάρει το πρώτο της τρίποντο. Η ομάδα της Λέσβου δεν είχε γευτεί την χαρά της νίκης για σχεδόν ένα χρόνο, αφού και οι τελευταίοι μήνες της στο περσινό πρωτάθλημα της Super League δεν ήταν οι καλύτεροι. Η τελευταία της νίκη ήταν στις 27 Φεβρουαρίου 2016 με 2-1 κόντρα στον Πλατανιά.

Απέναντι στην Καλλιθέα, ο  Γιουκαρής ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή στο 35ο λεπτό και έδωσε ψυχολογία στην Καλλονή που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Η Καλλιθέα δεν κατάφερε να αντιδράσει, έκανε ελάχιστες σοβαρές φάσεις για να φτάσει στην ισοφάριση και στο 60ο λεπτό ήρθε το πέναλτι για την Καλλονή σε μαρκάρισμα του Στεφάνοβιτς πάνω στον Γιουκαρή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λαμπράκης και έγραψε το τελικό 2-0.

ΣΚΟΡΕΡ: 35' Γιουκαρής, 60' πεν. Λαμπράκης

ΚΑΛΛΟΝΗ (Δ. Γαβαλάς): Μανιάτης, Ρεπετσάς, Σάββα, Αποστόλου, Ευαγγελιδάκης, Ζουλιώτης, Γιουκαρής (82' Γιώργου), Λίταινας, Λαμπράκης (87' Ελευθεριάδης), Τριανταφύλλου (79' Αγριμάκης), Σοφιάνης.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Ν. Κουρμπανάς): Σταυριανός, Συριόπουλος, Λεβέντης, Πάτας (46' Γιαγκουδάκης), Τσώνης, Γκίνη, Στεφάνοβιτς (67' Κρεββατάς), Μπέλης, Σταματάκος, Σμυρλής (55' Ταμπάκης), Γουόρντεν.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κακριδής (Κορινθίας)

ΒΟΗΘΟΙ: Παπανικολάου (Κορινθίας), Καραθανάσης (Αν. Αττικής)

Πηγη footballleaguenews.gr

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΟΦΗ - Πανθρακικός 3-0 (α.α.)
Λαμία - Άρης 1-0 (59' Βασιλόγιαννης)
Πανελευσινιακός - ΑΟ Χανιά 1-3 (72' Κωνσταντινίδης - 37' Βανκεβάι, 43' Σταματής, 63' Αποστολόπουλος)
Καλλονή - Καλλιθέα 2-0 (35' Γιουκαρής, 60' Λαμπράκης)
Αχαρναϊκός - Σπάρτη 1-2 (59' Μαρσελίνο - 44' Καρτσαμπάς, 91΄ Οικονομόπουλος)
Κισσαμικός - Παναιγιάλειος 2-1 (45' Ν' Γκουέμ, 65' Στογιάνοφ - 54' Κρητικός)
Πανσερραϊκός - Αναγέννηση Καρδίτσας 0-0
Αγροτικός Αστέρας - Αιγινιακός 1-0 (72' Τεγούσης).