Τον «μαχαίρωσε» ο Μαχαίρας- ΑΙΟΛΙΚΟΣ-ΧΑΛΚΙΔΑ 1-1 (ΦΩΤΟ,ΒΙΝΤΕΟ)

Με 1-1 έληξε ο αγώνας Αιολικός - ΑΟ Χαλκίς για το πρωτάθλημα της Γ Εθνικής του 3ου ομίλου στην 9η αγωνιστική.

Ο ΑΙΟΛΙΚΟΣ Μυτιλήνης με δικά του αμυντικά λάθη και με σπρώξιμο της διαιτητικής τριάδας δεν κατάφερε για 4ο παιχνίδι εντος έδρας να πάρει τους 3 πολύτιμους βαθμούς.

Η ομάδα της Χαλκίδας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να αντιδράσει  με τον "συνήθη ύποπτο" Δημήτρη Βεζιρτζόγλου να συνεχίζει το επιθετικό του κρεσέντο. Μάλιστα η ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ μετά την ισοφάριση έφτασε κοντά και στην ολική ανατροπή, αλλά τελικά δεν κατάφερε να την πετύχει.

Ο Αιολικός που ξεκίνησε πιο δυνατά προηγήθηκε 1-0 στο 18΄ με τον πολύ δραστήριο Ευσταθίου.

Οι "νερατζούρι" είχαν την απάντηση και στο 28΄ έφτασαν στην  ισοφάριση με γκολ του Βεζιρτζόγλου με γυριστό σουτ έπειτα από σλάλομ του Σκαθαρούδη και σέντρα ακριβείας στο δεύτερο δοκάρι.

Δυο λεπτά αργότερα χρειάστηκε η σωτήρια επέμβαση του Ζαχαρή στο δυνατό σουτ του Ντελέκου για να αποσοβηθεί το 1-2. Από το 67΄ οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με αριθμητικό πλεονέκτημα καθώς μετά από αψιμαχία Θωμά-Κριπιντήρη ο παίκτης του Αιολικού αποβλήθηκε. Στο  77΄ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι στον Αιολικό όταν ο Καραμπάς χαμήλωσε το σώμα για να κάνει κοντρόλ με το στήθος, η μπάλα όμως χτύπησε στο χέρι του και ο βοηθός Κασιμάτης ύψωσε τη σημαία για να καταλογιστεί το πέναλτι, αλλά ο διαιτητής Μαχαίρας τον αγνόησε και ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά πάρα τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων σε πάγκο και κερκίδα!

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ένα πλασέ του Χρήστου μετά από σέντρα του Ευσταθίου δεν ανησύχησε τον Μυτακίδη της Χαλκιδας.

Παρόλα αυτά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης με το 1-1 να παραμένει το τελικό αποτέλεσμα.

Αυτή ήταν η τέταρτη ισοπαλία του Αιολικού φέτος στο Στάδιο Μυτιλήνης, για το φετινό πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.

Δείτε στο παρακάτω βίντεο πλανά που κατέγραψε η κάμερα της LesvosPost WEB TV από τoν αγώνα καθώς και τις δηλώσεις των προπονητών και παιχτών των δυο ομάδων.

Οι κυριότερες φάσεις όπως της κατέγραψε το lesvospost.com στα live των ημιχρόνων:

1΄Εναρξη αγώνα

Στο 15΄ ακυρώθηκε σωστά γκολ της Χαλκίδας για οφσάιντ.

18΄ ΓΚΟΛΛΛΛ: Στο 18΄ο Χρήστος Ευσταθίου με ωραία ενέργεια θα κάνει το 1-0 για τον Αιολικό μέσα σε αποθέωση στο Στάδιο Μυτιλήνης

28΄ΓΚΟΛ ο Εμεκα για την Χαλκίδα και 1-1

30' Παραλίγο το 1-2 με τον Ντελέκο έπειτα από μεγάλη ευκαιρία της Χαλκίδας.

45+ Λήξη ημιχρόνου

46 Έναρξη 2ου ημιχρόνου 1-1

67΄ Κόκκινη Αιολικός- Κριπηντηρης . Μετά από αψιμαχία του Κριπηντηρη με παίχτη της Χαλκίδας. την κόκκινη αντίκρισε μόνο ο αρχηγός του Αιολικού

77΄Χερι «πέναλτι» δεν δίνει ο διαιτητής στον Αιολικό και ενώ ο επόπτης ειχε σηκώσει την σημαία, ο διαιτητής δεν έδωσε σημασία στον επόπτη

93΄ Σουτ από κοντά του Ευσταθιου στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Χαλκίδας

90+4 Λήξη αγώνα

Συνθέσεις:

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Γ. Πολλαετίδης): Ζαχαρής, Κρητικός, Αζίζ (72' Χρήστου), Τάχιας, Κριπιντίρης, Παληγεώργος (76' Σπάρταλης), Κεσίδης, Μανουσάκης, Ευσταθίου, Ραζάκ (57' Λαλάς), Μπουρούς

ΧΑΛΚΙΔΑ (Αντ. Αυλωνίτης): Μυτακίδης, Στεργιανός, Θωμάς, Μπακομήτρος, Καραμπάς, Εμέκα, Σκαθαρούδης, Ντελέκος, Βεζιρτζόγλου, Πολίτης (78' Λουκάς), Μπαλλού (15' λ.τρ Ανέστης, 56' λ. τρ Αλμπάνης)

Παραλειπόμενα αγώνα:

**Περίπου 300 οι φίλαθλοι στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, η ώρα και η εργάσιμη μέρα δεν βοήθησαν στην προσέλευση του κόσμου.

**Ιδανικές «καλοκαιρινές» συνθήκες για αγώνα ποδόσφαιρου στην Μυτιλήνη σήμερα

**Να σημειώσουμε ότι ο Αιολικός έχει εκκρεμότητα και για το παιχνίδι κυπέλλου με την Παναχαϊκή εκτός έδρας, αναμένουμε το ποτέ θα οριστεί.

**Ένταση επικράτησε κατά την διάρκεια του 2ου ημιχρόνου με τις λανθασμένες αποφάσεις του διαιτητή που εξαγρίωσαν τους οπαδούς αλλά και τους παίχτες του Αιολικού

**Οι διαιτητές πάντως τίναξαν στον αέρα το 2ο ημίχρονο ένα πολύ ήρεμο παιχνίδι.

Ανταπόκριση-Ρεπορτάζ και βίντεο, φωτογραφίες από το στάδιο Μυτιλήνης Στεφάνου Γεώργιος (Δ/ντης LesvosPost.com)