Πρεμιέρα με το αριστερό...στην Β΄ για την Καλλονή- ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ - ΚΑΛΛΟΝΗ 3-0

Μετά από πολλές αναβολές σήμερα Κυριακή 30 Οκτωβρίου το πρωτάθλημα της Football League 2016-2017 έκανε σέντρα με τέσσερα παιχνίδια.

Χαμόγελα είχαμε για τρεις γηπεδούχους και συγκεκριμένα για Αχαρναϊκό, Απόλλων Σμύρνης και Σπάρτη ενώ "λευκή" ισοπαλία είχαμε στο Αίγιο.

Ο Αχαρναϊκός έκανε… πλάκα στην Καλλονή επικρατώντας με 3-0. Ο Ψιάνος στο 21’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του για να έρθει στο 56’ ο Ντούνγκα να κάνει το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90’ ο Σωτηράκος.

Το συγκρότημα του Μίλος Κόστιτς δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλό του να διεκδικήσει κάτι από το ματς, αφού είχε πρωταγωνιστικό ρόλο με το ξεκίνημα. Με ηγέτες τον Πολ Γουέρε και τον Στέργιο Ψιάνο, ο Αχαρναϊκός βρέθηκε από νωρίς μπροστά στο σκορ και δεν κινδύνεψε σε κανένα λεπτό του πρώτου μέρους. O Ψιάνος στο 21' μετά από ασίστ του επιθετικού από την Κένυα βρήκε δίχτυα με σουτ, με το γκολ αυτό να διώχνει το βάρος από τα πόδια των «πράσινων».

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν με φορά και χωρίς να δυσκολευτούν έφτασαν γρήγορα στο 2-0 με τον Ντούνγκα (55'). Η Καλλονή έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες για να μειώσει με τον Φράγκο, αλλά ο Αποστολίδης κράτησε τους Μενιδιάτες όρθιους. Στο φινάλε (90') ο Σωτηράκος με σουτ-κεραυνό διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Σημειώνεται ότι η ομάδα του Μενιδίου ξεκίνησε τη σεζόν με -2 βαθμούς και πλέον έφτασε στον 1 πόντο.

ΑΧΑΡΝΑΙΚΟΣ (Μίλος Κόστιτς): Αποστολίδης, Σωτηράκος, Ψιάνος, Παπατόλιος, Ντούνγκα, Γουέρε, Καραντασίδης, Αναστασίου, Πλαβούκος, Μουστάκης, Νταμιάνο

ΚΑΛΛΟΝΗ (Γιώργος Βαζάκας): Ταϊρης, Ζουλιώτης, Ποζατζίδης, Ρεπετσάς, Αποστόλου, Ντάλλας, Γιώργου, Λίταινας, Ντα Σίλβα, Φράγκος, Κέρι

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών) Βοηθοί: Απτόσογλου, Κουτσόγιαννος (Αθηνών)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της πρεμιέρας

Κυριακή 30 Οκτωβρίου

Απόλλων Σμύρνης – Καλλιθέα 3-2 (17′, 80′ Διαμαντόπουλος, 93′ Αλμπάνης / 13′, 38′ Σταματάκος)
Σπάρτη – Πανθρακικός 2-1 (42′ Αναστασάκος, 60′ Σιώπης – 23′ Ηλιάδης)
Παναιγιάλειος – ΑΟ Χανιά 0-0
Αχαρναϊκός – Καλλονή 3-0 (21′ Ψιάνος, 56′ Ντούνγκα, 90′ Σωτηράκος)