ΤΩΡΑ-ΤΕΛΙΚΟ- Live από το στάδιο Μυτιλήνης: ΚΑΛΛΟΝΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 0-2 ….Μπορούσε κάτι καλύτερο η Καλλονή (ΦΩΤΟ)

Με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τους 3 πολύτιμους βαθμούς από την Μυτιλήνη απέναντι στην Καλλονή με σκορ 0-2 έληξε ο αγώνας που ολοκλήρωσε την 17η αγωνιστική της Super league.

Από το πρώτο λεπτό της επανάληψης ο Παναθηναϊκός ήταν συνεχώς μπροστά και πιέζει την αντίπαλό του.

Μέσα σε λίγα λεπτά από το 47 έως το 53 έβαλλε ένα γκολ και έχασε ακόμα 2 σημαντικές ευκαιρίες και συγκεκριμένα στο 47΄ ο Μπουμάλ έκανε τη σέντρα, ο Καλτσάς κατέβασε εξαιρετικά και με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χογκ κάνοντας το 0-1, στο 49' Καλή κόντρα για τον Παναθηναϊκό με τον Καλτσά να βρίσκει τον Μπουμάλ με τον Καμερουνέζο να κάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα άουτ και στο 53' Μεγάλη στιγμή για τον Παναθηναϊκό με τον Αμπέντ να κάνει σέντρα-σουτ, τον Χογκ να διώχνει άσχημα και την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του

Η Καλλονή στην συνέχεια και μετά το γκολ προσπάθησε να συνέρθει και να αντιδράσει χωρίς όμως αποτέλεσμα καθώς ο Παναθηναϊκός μπήκε στο 2ο ημίχρονο αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι και να πάρει τους 3 βαθμούς από την Καλλονή στην Μυτιλήνη.
Η Καλλονή στην συνέχεια ανέβηκε κάπως και προσπαθούσε και με την είσοδο του Μπαργκαν να αντιδράσει και να ισοφαρίσει χωρίς αποτέλεσμα όμως.

Στο 89΄ο Μπουμαλ θα βάλει το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Παναθηναϊκού όταν ο Καμερουνέζος μπήκε στην περιοχή, δεν έκανε τη σέντρα αλλά έκανε το δυνατό σουτ κάνοντας το 0-2, έτσι ολοκληρώθηκε και το 2ο ημίχρονο με την Καλλονή πλέον να θέλει μόνο ΝΙΚΕΣ σε όλα τα παιχνίδια για να σωθεί αν και είναι πολύ δύσκολη η κατάσταση..

1ο ημίχρονο….. Της αμύνης τα παιδιά και σούπα το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο μπήκε πιο δυνατά, θέλησε να πιέσει αλλά μετά το πρώτο εικοσάλεπτο η Καλλονή ανέβηκε με την σειρά της και ισορρόπησε σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή αλλά καθόλα την διάρκεια του 1ου ημιχρόνου δεν κατάφερε να κάνει σημαντικές ευκαιρίες για να βάλει κάποιο γκολ, αντίθετα η Καλλονή που πίεζε από την αρχή ψηλά τους παίχτες του ΠΑΟ είχε τον έλεγχο το παιχνιδιού και προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση αλλά οι αμυντικοί του ΠΑΟ είχαν καλές τοποθετήσεις και έκοβαν τους παίχτες της Καλλονής

Να σημειώσουμε ότι ο αέρας στο πρώτο μέρος ήταν υπέρ της Καλλονής αλλά δεν τον εκμεταλλεύτηκε.

Έτσι οι ομάδες πήγαν με το απόλυτο μηδέν στα αποδυτήρια

Παραλειπόμενα αγώνα:

Χωρίς τους δυο καινούριους Κερλσον και Μικιτς παρατάχτηκε η Καλλονή οι οποίοι κόπηκαν την τελευταία στιγμή από την 18αδα και βρίσκονταν στις κερκίδες του σταδίου Μυτιλήνης παρακολουθώντας την νέα τους ομάδα..

Κατάμεστο για ακόμα ένα παιχνίδι εδώ στην Μυτιλήνη. Περίπου 400-500 ηταν οι οπαδοί του Παναθηναϊκού που κάθονταν στο τμήμα 5 και είχαν δημιουργήσει μια ωραία ατμόσφαιρα με καπνογόνα και συνθήματα υπέρ της ομάδας τους.

Ένα άσχημο σύνθημα ακούστηκε από τις κερκίδες που κάθονταν φίλαθλοι του Παναθηναϊκού μετά το 1-0.  Φίλαθλοι που στην πλειοψηφία τους ηταν από την Λέσβο, φώναζαν εκεί εκεί στην Β Εθνική. Ντροπή για τους φιλάθλους που εξαιτίας της Καλλονής είδαν την αγαπημένη τους ομάδα σήμερα στο στάδιο Μυτιλήνης.

Ανταπόκριση και φωτογραφίες από το στάδιο Μυτιλήνης Στεφάνου Γεώργιος (Δ/ντης LesvosPost.com)

Καλύτερες φάσεις του αγώνα όπως τις μετέδωσε το gazzetta.gr

1ο ημίχρονο

1΄ΕΝΑΡΞΗ

2' Σωστό το οφσάιντ στον Μανούσο που έφευγε μόνος απέναντι από τον Στιλ
5' Ο Αμπέντ προσπάθησε να μακρινή κεφαλιά να απειλήσει, αλλά ο Χογκ μπλόκαρε με άνεση

10' Ωραία επέμβαση του Ζέκα που κατέβασε με το στήθος στην μικρή περιοχή της ομάδας του

15' Ο Μάρκοβιτς κάνει πολύ ωραία προσπάθεια, κατεβάζει την μπάλα αλλά ο Στιλ βγαίνει γρήγορα και μπλοκάρει τη μπάλα

20' Ωραία κόντρα για τον Παναθηναϊκό με τον Πράνιτς να βρίσκει τον Καλτσά, αυτός να θέλει να πασάρει στον Πέτριτς, αλλά ο Χογκ να πέφτει και να μπλοκάρει τη μπάλα

21' Πρώτη τελική για Καλλονή με τον Αναστασιάδη μετά το φάουλ του Τσαμπούρη να νικάει τον Τελάντερ στον αέρα και με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα άουτ

38' Ωραία επίθεση για τον Παναθηναϊκό με τον Πέτριτς να βρίσκει στην άλλη πλευρά τον Πράνιτς, αυτός μπήκε στην περιοχή και με σουτ να έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ

45+ ΛΗΞΗ 1ου ημιχρόνου

2o ημίχρονο

46΄ ΕΝΑΡΞΗ 2ου ημιχρόνου

47' ΓΚΟΛ ο Καλτσάς κάνει το 0-1, Ο Μπουμάλ έκανε τη σέντρα, ο Καλτσάς κατέβασε εξαιρετικά και με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χογκ κάνοντας το 0-1

49' Καλή κόντρα για τον Παναθηναϊκό με τον Καλτσά να βρίσκει τον Μπουμάλ με τον Καμερουνέζο να κάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα άουτ

53' Μεγάλη στιγμή για τον Παναθηναϊκό με τον Αμπέντ να κάνει σέντρα-σουτ, τον Χογκ να διώχνει άσχημα και την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του

67' Καλή στιγμή για την Καλλονή με τον Τσαμπούρη να εκτελεί το φάουλ και τον Μάρκοβιτς ανενόχλητο να μην καταφέρνει να πιάνει την κεφαλιά

74' Σουτ του Μανούση η μπάλα κόντραρε στον Κουτρουμπή και ο Στιλ μπλόκαρε με άνεση
78' Μακρινό και άστοχο σουτ από τον Μπαργκάν

81' Μεγάλη επέμβαση του Χογκ σε σουτ του Μπεργκ

88' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Ατζαγκούν βρήκε ωραία τον Μπεργκ, πρόλαβε και μπήκε στην περιοχή και μετά τη σέντρα του Σουηδού έστειλε προ κενής εστίας τη μπάλα στο δοκάρι του Χογκ

90' ΓΚΟΛ ο Μπουμάλ κάνει το 0-2 για τον Παναθηναϊκό, Ο Καμερουνέζος μπήκε στην περιοχή, δεν έκανε τη σέντρα αλλά το δυνατό σουτ κάνοντας το 0-2

90+3 ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

Η σύνθεση της Καλλονής:  Χογκ, Σπυρόπουλος, Βαλιός, Αναστασιάδης, Τσαμπούρης, Καλτσάς, Ελακόπουλος, Μανούσος, Γεωργίου, Γουέρε, Μάρκοβιτς (68΄Μπαρκαν).

Η σύνθεση του Παναθηναϊκού:  Στιλ, Πράνιτς, Μέστο, Κουτρουμπής, Τελάντερ, Εσιέν (73΄Λαγος) , Ζέκα, Αμπέντ (68΄ Ατζαγκούν) , Καλτσάς , Μπουμάλ, Πέτριτς (57΄ Μπεργκ) .
Στον πάγκο για το «τριφύλλι»: Κοτσόλης, Ταυλαρίδης, Λαγός, Βέμερ, , Κλωναρίδης,.