ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΚΑΛΛΟΝΗ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-1....Χρυσός βαθμός στο 94' (ΦΩΤΟ)

Με 1-1 έληξε πριν λίγο ο αγώνας της 3ης αγωνιστικής Super league στο δημοτικό στάδιο Μυτιλήνης ανάμεσα σε Καλλονή και Αστέρα Τρίπολης.

Η Καλλονή πραγματοποιώντας μια απογοητευτική εμφάνιση χωρίς ουσία και χωρίς επιθετικότητα κατάφερε στα τελευταία λεπτά να μείνει με 9 παίχτες και να δεχτεί γκολ με πέναλτι που υπέπεσε ο Ουκα στο 83΄… Στο 94΄όμως σαν από μηχανής θεός ο Ανέστης Αναστασιάδης με κεφάλια κεραυνό έπειτα από κόρνερ λύτρωσε τους παίχτες και τους οπαδούς ισοφαρίζοντας σε 1-1 και δίνοντας το πρώτο σημαντικό βαθμό στην Καλλονή έπειτα από 2 αγώνες χωρίς βαθμό.

Η Καλλονή βρέθηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα δύο παικτών, πίσω στο σκορ κι όμως βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε σε 1-1.

Πολλά τα λάθη από τους παίχτες της Καλλονής που δεν έχουν ακόμη μάθει ο ένας τον άλλον….

Η Καλλονή πρέπει να αφυπνιστεί γρήγορα καθώς σε 3 αγώνες στην Super league έχει 2 ήττες και μια ισοπαλία ,…τα πράγματα άρχισαν να δυσκολεύουν πολύ νωρίς…

Ο κόσμος στο τέλος αποδοκίμασε χλιαρά τους παίχτες του Αστερα και φυσικα τους διαιτητες που σε 2-3 περιπτωσεις αδικησαν την Καλλονη.

Οι καλύτερες  φάσεις του αγώνα:

5' Ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Μπερτόγλιο πιάνει το δυνατό σουτ με το δεξί, ο Χογκ
απομακρύνει με δυσκολία, ο Μάσα που παίρνει το ριμπάουντ είναι σε θέση οφσάιντ.

13' Ευκαιρία για την Καλλονή! Ο Γεωργίου προλαβαίνει τον Κοσίτσκι, αλλά ο Γκοϊάν διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή.

19' Ευκαιρία για τον Αστέρα! Ο Αντέτζο απομακρύνει κι ενώ προηγουμένως ο Φούντας δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα. Σωτήρια η επέμβαση του Νιγηριανού, με αρκετούς φιλοξενούμενους στην περιοχή.

28' Ο Γιάννου παρέλαβε την μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε την επιτόπια προσποίηση, άλλαξε πόδι, ωστόσο το σουτ με το δεξί πέρασε απογοητευτικά άουτ.

70' Σουτ του Λούι, ο Χογκ αν και δύσκολα απομακρύνει.

72' Παραλίγο αυτογκόλ για την Καλλονή. Επικίνδυνο γύρισμα του Κρολ. Ο Αστέρας πιέζει όλο και πιο πολύ.

78' Κόκκινη κάρτα ο Πολ Κεϊτά. Η Καλλονή συνεχίζει με αριθμητικό μειονέκτημα για τα επόμενα - τελευταία - 10 λεπτά.

80' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Ιγκλέσιας πιάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει και φεύγει άουτ.

Πέναλτι για τον Αστέρα Τρίπολης, Ο Ούκα ανατρέπει τον Γιάννου. Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη ο Ούκα.

84' ΓΚΟΛ! Ο Γιάννου ανοίγει το σκορ για τον Αστέρα Τρίπολης.

Αποβάλλεται και ο Προκόπης Καρτάλης από τον πάγκο της Καλλονής.

86' Γκολ του Δημήτρη Παπαδόπουλου, το οποίο ακυρώνεται - σωστά - ως οφσάιντ.
Συνθήματα κατά της διαιτησίας από τους οπαδούς των γηπεδούχων, ωστόσο άδικα. Οι δύο αποβολές και η υπόδειξη πέναλτι ήταν σωστές αποφάσεις.

90' Με το αριστερό προσπαθεί ο Μπερτόγλιο, η μπάλα άουτ.

94' ΓΚΟΛ! Η Καλλονή ισοφαρίζει ακόμη και με 9 παίκτες. Ο Ανέστης Αναστασιάδης με κεφαλιά ισοφαρίζει στην τελευταία φάση του ματς.

94+ ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ 1-1

Οι αρχικές συνθέσεις:

Αστέρας Τρίπολης: Κοσίτσκι, Λούι, Αλόκο, Γιαννούλης, Γκοϊάν, Ιγκλέσιας, Δημούτσος, Μάσα, Γιάννου, Φούντας, Μπερτόγλιο.

Καλλονή: Χογκ, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Ούκα, Καλτσάς, Κεϊτά, Κρολ, Γεωργίου, Σαμπά, Τσαμπούρης, Μανούσος.