Ήττα και στην Πύλο για τον Αιολικό- Τσικλητηρας-Αιολικός 1-0 (ΒΙΝΤΕΟ))

ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ
Άλλη μια ήττα γνώρισε ο Αιολικός, αυτή την φορά στην Πύλο από τον Τσικλητήρα με 1-0, στον αγώνα που άνοιξε χτες την αυλαία της 27ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της Γ Εθνικής.

Ένα παιχνίδι σχεδόν πανομοιότυπο με τα υπόλοιπα στα οποία έχει ηττηθεί η ομάδα της Μυτιλήνης η οποία έχει ξεμείνει από στόχους, κουράγια και δυνάμεις αλλά το κυριότερο από τύχη με αποτέλεσμα να παίζει να είναι καλύτερος να χάνει ευκαιρίες, αλλά στο τέλος να κερδίζουν...οι άλλοι.

Και το σημερινό παιχνίδι κρίθηκε με ένα γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο 80ο  με τον Ζαχαρόπουλο να εκμεταλλεύεται μια αναμπουμπούλα στην περιοχή του Αιολικού μετά από κόρνερ και με σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Αιολικός παρά την μεγάλη ταλαιπωρία από το ταξίδι αφού έφυγε με πλοίο χτες το βράδυ και έφτασε στην Πύλο το μεσημέρι σήμερα,  λίγες ώρες πριν το παιχνίδι, στάθηκε πολύ καλά.

Οι γηπεδούχοι «καίγονταν» για το τρίποντο προκειμένου να μείνουν στην κατηγορία, είχαν τον πολύ δυνατό άνεμο υπέρ τους στο πρώτο μέρος αλλά και τον διαιτητή ο οποίος σφύριξε δυο φορές έμμεσο, έβαζε σε κάθε ευκαιρία τους παίκτες του Αιολικού στην περιοχή τους και γενικότερα έδειχνε διάθεση να βοηθήσει τους «γείτονες» (από τον σύνδεσμο Ηλείας ο διαιτητής).

Παρόλαυτα οι παίκτες του Πολλαετίδη στάθηκαν εξαιρετικά, έχασαν με τον Μπουρού κλασσική ευκαιρία να σκοράρουν, ενώ κινδύνευσαν με το δοκάρι του Πήλιου. Στην επανάληψη ο Αιολικός είχε τον άνεμο ευνοϊκό και έδειχνε να μην ανησυχεί ιδιαίτερα με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να απειλήσουν. Ώσπου ήρθε η φάση του 80ο με το κόρνερ και το γκολ για να στερήσει από την ομάδα της Μυτιλήνης ξανά το θετικό αποτέλεσμα.

Στα τελευταία λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο, οι  γηπεδούχοι πέταγαν μπάλες συνέχεια μέσα στον αγωνιστικό χώρο και το τελικό 1-0 χάρισε ουσιαστικά την  παραμονή στην Πύλο με τους παίκτες του Αιολικού να φεύγουν και πάλι ξενερωμένοι από το γήπεδο για τον τρόπο που έχασαν και αυτό το ματς.

Πηγή scorelesvos.gr

Βίντεο: sport365.gr

Το φιλμ του αγώνα

Στο 19′ ο Πύλιος έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ζάχαρη και κατέληξε άουτ.
Στο 25′ ο Τσάτσος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γραμματικόπουλος έπιασε την κεφαλιά με τον πορτιέρο του Αιολικού να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.
Στο 40′ ο Μπουρούς έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
Στο 45′ σουτ του Γραμματικόπουλου μπλόκαρε ο Ζαχαρίας.
Στο 74′ κεφαλιά του Γεωργιόπουλου μπλόκαρε και πάλι ο Ζαχαρίας.
Στο 80′ μετά από φάσης διαρκείας στα καρέ του Αιολικού, η μπάλα έφθασε στον Ζαχαρόπουλο που με άπιαστο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Στο 87′ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Γραμματικόπουλος και έτσι θα χάσει το επόμενο ματς.
Διαιτητής ήταν ο Καλογεράκος από την Ζάκυνθο, με βοηθούς τους Ψάρρη (Ζάκυνθο) και Ασημακόπουλο (Ηλείας).

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ: Θάνος, Σβίγγος, Καραμπάς, Ρήγας (56′ Γεωργιόπουλος), Ρούσσης, Ζαχαρόπουλος, Πύλιος (85′ Μπίζος), Κυριακόπουλος, Γραμματικόπουλος, Τσάτσος (67′ Δούνιας), Κερμενίδης.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Ζάχαρης, Λάλας (82′ Ντάμπος), Κρητικός, Ταχιάς, Παληγιώργος, Κεσίδης, Ευσταθίου (75′ Πάλλα), Καπταγιάννης, Μπουρούς (63′ Χρήστου).