Σάρωσε η Λέσβος στην Σερβία- Χρυσός στα 1500μ ο Α. Κελμαλης- 2ος ο Α. Κοντάκας- 3ος ο Γ. Πανσεληνας στο ακόντιο (vid, pics)

Στο Νόβισαντ στη Σερβία από 23 έως 25 Σεπτεμβρίου 2016 διεξήχθη το βαλκανικό πρωτάθλημα στίβου MASTERS Αθλητών και αθλητριών.

Οι αθλητές της Εθνικής και οι αθλητές της Λέσβου Αλέξανδρος Κελμαλης από την Καλλονή και οι Αντώνης Κοντάκας, Γιωργος Πανσεληνας απο την Μυτιλήνη τίμησαν για άλλη μια φορά το ελληνικό εθνόσημο δίνοντας στην Εθνική μας ομάδα αρκετές επιτυχίες και  πολλά μετάλλια στο σύνολο :

ΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ: 4
ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ: 6
ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ:  5

Την 1η θέση στον τελικό στα 1500μ ανδρών κατέκτησε το Σάββατο 24/09 ο Αλέξανδρος Κελμαλης από την Λέσβο στους 26ους Βαλκανικούς Αγώνες Masters, που διεξήχθησαν στο Novi Sad της Σερβίας το τριήμερο 24-26 Σεπτεμβρίου.

Μετά από μια συγκλονιστική κούρσα και ένα απίστευτο τελευταίο 400αρι ο πρωταθλητής μας κατέκτησε την κορυφή στο συγκεκριμένο άθλημα

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Αλέξανδρος Κελμαλης και ο Αντωνης Κοντακας την Κυριακή 25/09 κατέκτησαν την 4η θέση με την εθνική ομάδα στο αγώνισμα της σκυτάλης όπου έτρεξαν 800μ

Στα 1500μ ακόμα ένας Μυτιληνιός πήρε μετάλλιο και συγκεκριμένα ο Αντώνης Κοντακας κατακτώντας την 2η θέση πίσω από τον Αλέξανδρο Κελμανλη

Ο Αντώνης Κοντακας μάλιστα βγήκε και 4ος στα 110μ  εμπόδια

Η Λέσβος είχε ακόμα μια επιτυχία αυτήν την φορά στον ακοντισμό με την 3η θέση που κατέκτησε ο Γιώργος Πανσεληνας

Το LesvosPost.com επικοινώνησε με τον Αλέξανδρο οπού μας δήλωσε πως το χρυσό μετάλλιο είναι αφιερωμένο στην μνήμη του Στρατη Μουφλουζελη