Νίκη και -6 από την κορυφή για τον Αιολικό στο Κώστας Κεντερης της Καλλονής-Αιολικός-Παναρκαδικος 2-0 (ΦΩΤΟ)

Με γκολ του Μανουσάκη και του Λάλα, ο Αιολικός κέρδισε με 2-0 τον Παναρκαδικό, για τη Γ’ Εθνική.

Πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε ο Αιολικός στην εντός έδρας αναμέτρησή με τη Παναρκαδικό για την 12η αγωνιστική του 3ου ομίλου Γ Εθνικής επικρατώντας με 2-0 στο Δημοτικό στάδιο Κώστας Κεντερης της Καλλονής.

Με το τρίποντο αυτό ο Αιολικός, μείωσε την απόστασή του από την κορυφή στους 6 βαθμούς.

Για ακόμα μια φορά ο Αιολικός είχε τον δωδέκατο παίκτη δίπλα του καθώς πάνω από 300 φίλοι του Αιολικού πήγαν στην Καλλονή για να δουν την αγαπημένη ομάδα τους.

Να σημειώσουμε ότι πολλοί φίλοι του Αιολικού πήγαν με πούλμαν στην Καλλονή το οποίο ναύλωσε ο ΣΦΑΜ.

Ρεπορτάζ arcadiasports

Σ’ ένα παιχνίδι που είχε φάσεις, ρυθμό και τραγελαφικές καταστάσεις, ο Παναρκαδικός ηττήθηκε με 2-0 από τον Αιολικό για το Πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής. Ένα δοκάρι, δύο γκολ που ακυρώθηκαν και μία κόκκινη που εμφανίστηκε χωρίς… αποβολή.

Ο Παναρκαδικός ταξίδεψε στην Μυτιλήνη με στόχο το θετικό αποτέλεσμα, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν καθώς με γκολ του Μανουσάκη στο 24' πήραν του τρεις βαθμούς της νίκης.

Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 15' ακυρώθηκε γκολ του Αιολικού ως οφσάιντ, με τον Παναρκαδικό να προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση αλλά να μην μπορεί καθώς πραγματοποίησε ένα πολύ κακό πρώτο 45λεπτο.

Η ομάδα της Μυτιλήνης κρατούσε το υπέρ της αποτέλεσμα με τον Παναρκαδικό να μπαίνει στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να σκοράρει. Πίεσε, προσπάθησε και κατάφερε να φτάσει στο γκολ με τον Κώτσιρα στο 54', το οποίο όμως ακυρώθηκε για χέρι!

Ο Καδάς εκτέλεσε κόρνερ, ο Κώτσιρας πήδηξε ψηλά, έκανε το 1-1, η διαιτητής Λαμπαδαρίου έδειξε σέντρα, ο επόπτης είχε άλλη άποψη και μετά από πέντε λεπτά διαβουλεύσεων το γκολ δεν μέτρησε!

Λίγο αργότερα, ο Σίμωσης για τον Αιολικό είδε το δοκάρι να σταματά το 2-0 για την ομάδα του και στο 69' είχαμε τη φάση του αγώνα!

Τι συνέβη; Ο Μπούτας αντίκρισε την κίτρινη κάρτα, η διαιτητής νόμιζε πως ήταν η δεύτερη, έδειξε την κόκκινη και μόλις κατάλαβε το λάθος της, την πήρε πίσω!

Ο Παναρκαδικός στα τελευταία λεπτά ανέβηκε για να ισοφαρίσει, ο Αιολικός βρήκε χώρους και με τον Λάλα στις καθυστερήσεις έγραψε το 2-0.

Παναρκαδικός: Ψυχογιός, Ασεν (48' Γογωνάς), Μπούτας, Καστριτσέας, Κυριακόπουλος, Αρώνης, Σταθουλόπουλος (46' Αρδάμης), Δήμος, Γαρυφαλλόπουλος (Χρήστου), Καδάς, Κώτσιρας

Αιολικός: Πουρής, Καλδής, Στουρνάρας, Μπακάλης, Παπαζούδης, Κριπητήρης, Γάλας, Μίχος, Σίμωσης, Μανουσάκης, Κέρι