Ισοπαλία στο φιλικό γιορτή με την Ακίσασπορ η ΑΕΛΚ στον ΤΑΡΛΑ-Τιμήθηκε ο Φ. Γκεκας (ΦΩΤΟ,ΒΙΝΤΕΟ)

Με ισοπαλία και τελικό σκορ 2-2 έληξε το φιλικό ματς της Καλλονής κόντρα στην τουρκική Ακίσασπορ.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους Καλλονιάτες, που βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με κεφαλιά του Αντέτζο στο 16ο λεπτό, έπειτα από φαλτσαριστή εκτέλεση κόρνερ του Λεοζίνιο. Πριν καλά-καλά συμπληρωθούν 25 λεπτά αγώνα, ο Βραζιλιάνος έγινε ο ίδιος εκτελεστής αυτή τη φορά, κάνοντας το 2-0 με όμορφο εκτέλεση φάουλ. Η απάντηση των Τούρκων όμως ήταν άμεση και στο 27ο λεπτό μείωσαν σε 2-1 με γκολ του Τζουμ.

Ο προπονητής της ΑΕΛΚ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, κάνοντας πολλές αλλαγές στην επανάληψη.

Έτσι, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά.. Η Ακίσαρσπορ δεν άλλαξε πολλά πρόσωπα και διάταξη, πίεσε στα τελευταία λεπτά για ένα γκολ και το βρήκε από τον Ρόσα στο 85ο λεπτό, που διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Στην αποστολή της Ακίσασπορ συμπεριλαμβανόταν και ο Έλληνας διεθνής Φάνης Γκέκας όπου και πέρασε αλλαγή στο 57΄μεσα σε χειροκροτήματα. Ο Γκεκας στο τέλος του αγώνα δώρισε την φανέλα του στον Πρόεδρο της Καλλονής Νίκο Μιχαλάκη.

Πριν την έναρξη του ματς  η ΠΑΕ ΚΑΛΛΟΝΗ διά χειρός του Αντιπροέδρου της Κώστα Παπαδόπουλου βράβευσε τον Φάνη Γκέκα δίνοντας του μία φανέλα της Καλλονής με το όνομά του.

ΔΕΙΤΕ τα αποκλειστικά πλάνα που κατέγραψε η κάμερα του lesvospost.com WEB TV

ΔΕΙΤΕ το φωτογραφικό υλικό όπως το αποτύπωσε το lesvospost.com

Οι φάσεις της Καλλονής και οι φάσεις του αγώνα:

Εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο. Η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ.

Στο 16’ ο Αντέτζο άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λεοζίνιο.
Στο 23’ ο Λεοζίνιο μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0 για την Καλλονή.
Στο 26’ ο Gilles Arnaud Stuchuin Djoum μείωσε σε 2-1 με συρτό σουτ με το αριστερό.
Μικρή διακοπή και διπλή αλλαγή λόγω τραυματισμών για την Ακίσασπορ. Στη θέση των Ibrahima Sonko και Douglas Feffeira Ismail Konuk και Caglar Birinci.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αλλαγές: Πιπίνης, Τσαμπούρης, Κύπρου, Μίνγκας, Μπαρέρα,στη θέση των Αναστασιάδη, Αντέτζο,Μανούσου, Χουάνμα,Γιορέντε.
Αλλαγές: Γκέκας και Konuk στη θέση των Kose και Guler.
Αλλαγές: Στεφάνοβιτς, Ραζάκ, Δαύκος στη θεση των Λεοζίνιο, Ναβάρο, Μπράνιμιρ
Αλλαγές: Γιώργου και Χωριανόπουλος στη θέση των Κεϊτά και Καλτσά
Αλλαγές: Temel στη θέση του τερματοφύλακα Tuncel
Αλλαγή: Κριπιντίρης στη θέση του Βαλιού
Αλλαγή: Μπουρούς στη θέση του Μίνγκα
Στο 86’ ο Bruno Ferreira Mombra Rosa με ψηλοκρεμαστό σουτ ισοφάρισε για την Ακίσασπορ.