Νίκες πρωτοπόρων | Όλη η δράση της 5ης αγωνιστικής στην Α΄ ΕΠΣ Λέσβου

Απέφυγαν τελικά τους επικίνδυνους σκοπέλους που είχαν μπροστά τους οι πρωτοπόροι της Α Τοπικής κερδίζοντας και οι πέντε, με αποτέλεσμα η κατάσταση στις πρώτες θέσεις να παραμείνει ως έχει.

Ρεπορτάζ | Στρατής Τσιντώτας

Ο Όλυμπος πέρασε νικηφόρα από τον Πολιχνίτο με δυο γκολ στην επανάληψη, ένα από τον Πετρουζέλλη και ένα από τον Χατζέλλη,  σε ένα ματς που ο διαιτητής Συβρής τραυματίστηκε στα μισά του πρώτου ημιχρόνου και δε μπόρεσε να συνεχίσει. Έτσι η πρώτη βοηθός Ανδριάνα Μπάλιακα πήρε την θέση του και κλήθηκε ο Στρατής Παπουτσέλλης που εκτελούσε χρέη παρατηρητή να γίνει επόπτης για να συνεχιστεί το ματς.

Στη Πέτρα ο Αίγειρος δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Δρακούλης άνοιξε το σκορ, ο Τσιμπούκης έκανε το 0-2 για να διαμορφώσει το τελικό 0-3 ο Σπάρταλης λίγο πριν το τέλος.

Στην Καλλονή ο Ατρόμητος είχε εύκολο έργο απέναντι στον Αλκιβιάδη και με δυο γκολ του Χατζηδιαμαντή και ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γρούβα έφτασε στο 3-0. Ο Αετός δεινοπάθησε για να κερδίσει τον Αρίων Μ. που αποδείχτηκε σκληρό καρύδι. Ο Καλλιματζέρος με πέναλτι άνοιξε το σκορ νωρίς, αλλά ο Π. Σοφιάνης ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Τελικά στα μισά της επανάληψης ο Κροτσίδας με σουτ λύτρωσε την ομάδα του και χάρισε τους τρείς βαθμούς.

Στα Παράκοιλα ο Αιγέας με γκολ του Άνταμ και του Βελούτσου πέτυχε μια εύκολη νίκη απέναντι στον Ανδρονικά και διατηρήθηκε στις πρώτες θέσεις.

Στη Μόρια ο Κεραυνός και η Αναγέννηση αλληλοεξουδετερώθηκαν και κόλλησαν στο μηδέν, ενώ μεγάλη νίκη πέτυχε ο Μεσότοπος μέσα στο γήπεδο των ΤΕΛ επί του Οδυσσέα Ελύτη με 1-2. Ο Αλαγιάννης άνοιξε το σκορ με πέναλτι, αλλά ο Παράσχου στο ξεκίνημα της επανάληψης ισοφάρισε για τους γηπεδούχους με τον ίδιο τρόπο. Όμως ο Κουλουδής αμέσως έδωσε προβάδισμα ξανά στην ομάδα του Γιακαλή, η οποία έπαιξε με αριθμητικό πλεονέκτημα για 25 λεπτά περίπου λόγω αποβολής του Παράσχου.

14. Αχιλλέας                 -2       6-16

Να σημειώσουμε ότι η επόμενη "6η" αγωνιστική στην Α΄ ΕΠΣ Λέσβου θα διεξαχθεί την  Κυριακή 22 Οκτωβρίου με ώρα έναρξης για όλα τα παιχνίδια τις 16:00.