29 γκολ στην 4η αγωνιστική της Β΄ΕΠΣ Λέσβου- Νίκη για τον Ορφεα Κ. στον Ν. Όμιλο | Ματσαρα στην Αναξο με 9 γκολ για τον Β. Όμιλο

Με 0-0 έληξε το μεγάλο ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Απόλλωνα Δαφίων και την Προοδευτική, όπου και ολοκληρώθηκε χτες το βράδυ η 4η αγωνιστική στην Β’ κατηγορία.

Βόρειος όμιλος:

Με 0-0 έληξε το μεγάλο ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Απόλλωνα Δαφίων και την Προοδευτική, έτσι η δυο ομάδες πάνε χέρι χέρι στην κορυφή του Βορείου Ομίλου της Β΄ΕΠΣ Λέσβου.

Απόλλων Δαφίων – Προοδευτική
Ο αγώνας της ημέρας στον  Βορειο Ομιλο έγινε στην Ανάξο με τον σκορ να σταματάει στο 5-4 υπέρ της Αναξου σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις ο Μακαρεας έφυγε με το διπλό από την έδρα του Ταξιάρχη με 0-1 ενώ εύκολο απόγευμα είχε ο Ορφεας Άντισσας στην Στύψη, νικώντας τον Καραβαγγελη με 3-0

Νότιος όμιλος

Ο Ορφεας Κεραμειων σε ένα παιχνίδι με πολλά νεύρα κατάφερε και έκαμψε την αντίσταση της Θύελλας στο ντέρμπι του Νοτίου Ομίλου με 0-1.  Μόλις στο 7ο λεπτό ο προπονητής του Ορφεα αποβλήθηκε από τον παγκο, και τα ηνία της ομάδας ανέλαβε ο βοηθός του Νασος Καζαντζης. Στο 54΄ το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Γ. Δεσποτιδης. Ο Ορφεας διαμαρτύρεται και για ακυρωθέν γκολ στο 8ο λεπτό.

Ο αγώνας της ημέρας στον Νότιο Όμιλο πάντως έγινε στο Πλωμαρι με τη Δόξα Πλαγιάς και τα Βασιλικά να σκοράρουν 7 γκολ σε ένα ανοιχτό παιχνίδι με το τελικό σκορ να είναι υπέρ της Δόξας με 4-3 έναντι της ομάδας των Βασιλικών.

Στους υπόλοιπους αγώνες εύκολο απόγευμα είχαν ο Ατρόμητος και ο Παλλεσβιακος με 4αρες έναντι των Αστέρα Ιππειου και του Έφηβου αντίστοιχα.

Θύελλα – Ορφέας Κεραμειών 0-1
Ατρόμητος – Αστέρας Ιππείου 4-0
Παλλεσβιακός – Έφηβος (Λουτρά) 4-0
Δόξα – Βασιλικά 4-3