Live από το στάδιο Μυτιλήνης- ΤΕΛΙΚΟ- Football league 3η αγωνιστική : Καλλονή-Λαμία 0-2 (ΦΩΤΟ)

Με 0-2 έληξε πριν λίγο ο αγώνας Καλλονή-Λαμία στο στάδιο Μυτιλήνης στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Football League.

Χωρίς πάθος και ουσία η Καλλονή παραδόθηκε στις ορέξεις των παιχτών της Λαμίας στο Α ημίχρονο. Η Καλλονή με τα πολλά αμυντικά λάθη αλλά και λάθη στο κέντρο δεν κατάφερε καθόλα την διάρκεια του 1ο ημιχρόνου να απειλήσει το τέρμα της Λαμίας. Η Λάμια μέσα 5 λεπτά έβαλλε 2 γκολ και συγκεκριμένα στο 12΄με τον Μπλαζιτς και στο 17΄με τον Βασιλογιαννη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιωργος Βαζακας πραγματοποίησε πριν την έναρξη 2 αλλαγές βάζοντας τους νεαρούς Ευαγγελιδακη και Λαμπρακη. Έτσι το σύστημα γύρισε σε 4-3-3 με την Καλλονή να γίνεται ποιο επιθετική έχοντας πολλές φάσεις μπροστά στην εστία της Λαμίας. Μετα το 60΄επεσε κατακόρυφα ο ρυθμός του αγώνα με τους παίχτες της Λαμίας να κάνουν πολλές καθυστερήσεις λογω τραυματισμών και αλλαγών. Στο 62΄ ο Βαζακας έβαλλε στο παιχνίδι ακόμα ένα νεαρό παίκτη από την ακαδημία τον Ραφαήλ Γιουκαρη για να ισορροπήσει το κέντρο βγάζοντας τον κακό σήμερα Κερι. Η Καλλονή των νεαρών παικτών δεν μπόρεσε σε όλο των αγώνα να κοιτάξει στα ίσια τους έμπειρους παίκτες της Λαμίας και έτσι αναπόφευκτα ήρθε η ήττα… Δύσκολα τα πράγματα φέτος για την ομάδα της Καλλονής λόγο έλλειψης φιλικών και πολλών νέων παικτών που ήρθαν στην Λέσβο, οι οποίοι δεν μπορούν όπως φαίνεται να δέσουν μεταξύ τους. Πολύ καλός πάντως με το που μπήκε στον αγώνα ο νεαρός Λαμπράκης.

Η Καλλονή τώρα την άλλη εβδομάδα φεύγει για την Θεσσαλονίκη όπου θα αντιμετωπίσει τον πολύ δυνατό φέτος Άρη.

Μείνετε συντονισμένοι στο LesvosPost σε λίγο βίντεο με φάσεις και δηλώσεις από τον αγώνα καθώς και πλούσιο φωτογραφικό υλικό

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα

1΄εναρξη αγώνα
10' Απευθείας φάουλ του Γιώργου για την Καλλονή, η μπάλα άουτ.
12΄ Γκολ… Σουτ του Μπλάζιτς, η μπάλα στα δίχτυα, 0-1 για την Λαμια
17' Γκολ… Ο Βασιλόγιαννης επιχείρησε δυνατό σουτ η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και 0-2 για την Λαμία
32' Πέναλτι σε ανατροπή του Βάντερσον, ζήτησε η Λαμία.
45+1 Λήξη ημιχρόνου
46΄Εναρξη 2ο ημίχρονο
47' Σουτ για τη Λαμία με τον Ντουρμισάι, έδιωξε σωτήρια ο Ταιρης
48΄Σουτ του Ευαγγελιδακη της Καλλονής από μακριά, λίγο αουτ
57' Ωραία απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Λαμπράκη, με υπερένταση σε νέο κόρνερ απέκρουσε ο Πίτκας.
78΄Απελπιστικο δυνατό  μακρινό σουτ του Μπουρντουζαν…αουτ
94 Σουτ του Βαντερσον αουτ
90+4 Λήξη αγώνα

Συνθέσεις:

ΚΑΛΛΟΝΗ (Γιώργος Βαζάκας): Ταΐρης, Ζουλιώτης, Αρναούτογλου (46΄Ευαγγελιδακης), Ρεπετσάς, Τζελίδης, Ντάλλας, Γιώργου, Παραΐμπα (46΄Λαμπρακης), Φράγκος, Κέρι (67΄Γιουκαρης) , Μπουρντουζάν.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Αναστασιάδης, Βαλιός, Ντουρμισάι (65΄Πιντο), Μπλάζιτς, Βασιλόγιαννης (λτρ 75΄Τσουκαλος), Καραγιάννης (62΄Αυγενικου), Βάντερσον, Όμο.

Παραλειπόμενα αγώνα:

-Περίπου 400-500 οι φίλαθλοι στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης.

-Ιδανικές «καλοκαιρινές» συνθήκες για αγώνα ποδόσφαιρου στην Μυτιλήνη σήμερα

-Έντονα πανηγύρισε το γκολ που πετυχε με την Λαμία ο άλλοτε παίκτης της Καλλονής Μπλαζιτς

- Πολλοί πρώην παίχτες της Καλλονής βρίσκονταν στο ροστερ της Λαμίας και συγκεκριμένα ο Αναστασιάδης, Μπλαζιτς, Βαλιος και Σπυρόπουλος

-Φυσικά αυτός που δέσποζε από τους πρώην της Καλλονής στην Λάμια είναι ο Μπάμπης Τεννες ο όποιος σύνδεσε το όνομα του με την Καλλονή καθώς ήταν αυτός που ανέβασε για πρώτη φορά ομάδα από την Λέσβο στην Α΄Εθνικη

Ανταπόκριση και φωτογραφίες από το στάδιο Μυτιλήνης Στεφάνου Γεώργιος (Δ/ντης LesvosPost.com)

Σε λίγο περισσότερες φωτογραφίες από την σελίδα μας στο Facebook LesvosPost.com OFFICIAL, αλλά και βίντεο με φάσεις και δηλώσεις από τον αγώνα.