Αίγειρος για Γ Εθνική- Σπουδαία νίκη Αιγέα-Ισοπαλία του Αετού στην Αγιασο- Όλα τα αποτελέσματα σε Α και Β Τοπικό Λέσβου

Προελαύνει ο Αιγέας που νίκησε 2-0 τον Διαγόρα και τον έπιασε στην 3η θέση, ενώ ο Ατρόμητος έμεινε μόνος δεύτερος μετά το τρίποντο κόντρα στον Παλλεσβιακό

Σε παράσταση για έναν ρόλο έχει μετατρέψει την υπόθεση τίτλος στην Α’ Τοπική ο Αίγειρος ο οποίος πέρασε νικηφόρα και από το Κάτω Τρίτος με 3-1 και εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος, έχοντας εξασφαλίσει μια διαφορά 7 βαθμών από την δεύτερη θέση. Εκεί όπου βρίσκεται πλέον μόνος του ο Ατρόμητος που νίκησε 3-1 τον Παλλεσβιακό στην Ανεμότια και εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Διαγόρα στο Πλωμάρι με 2-0.

Η ομάδα της Αγ. Παρασκευής έχασε κι άλλο έδαφος και απέκτησε συγκάτοικο τον Αιγέα, ο οποίος εντυπωσιάζει και βρίσκεται ήδη στην 3η θέση. Από κει και πέρα σημαντική νίκη πήρε ο Κεραυνός επί της Αναγέννησης με 2-0, όπως επίσης και ο Βύρων που στις καθυστερήσεις έφυγε με το διπλό από την έδρα του Οδυσσέα Ελύτη. Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Όλυμπος και Αετός στην Αγιάσο μένοντας στο 2-2, ενώ ζωντανός στο κυνήγι της παραμονής έμεινε ο Ερμής που πέρασε νικηφόρα από την Καλλονή επικρατώντας 2-0 της Προοδευτικής.

Τέλος, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι στην Πέτρα, ο Αχιλλέας και ο Πολιχνίτος έμειναν στο 1-1, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις. Αναλυτικότερα:

Ατρόμητος – Παλλεσβιακός 3-1

Νίκη για την ομάδα της Ανεμότιας απέναντι στον φιλότιμο Παλλεσβιακό, με τον Ατρόμητο να διατηρεί το -7 από τον Αίγειρο και να μένει μόνος του στην δεύτερη θέση. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κανόγλου στο ξεκίνημα, αλλά ο Κούτσας στο 55ο έφερε το ματς στα ίσια. Όμως μέσα σε πέντε λεπτά στο 60’ και στο 64’ ο Ατρόμητος σκόραρε με τους Νικόλοφ και Ράπτη και έφτασε στην νίκη.

Προοδευτική – Ερμής 0-2

Πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα των Παμφίλων μέσα στην Σκάλα Καλλονής, που την διατηρεί στο κόλπο της παραμονής. Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Χαλακατέβα και λίγο αργότερα να εδραιώσουν την νίκη τους με γκολ του Γ. Βουργουτζή.

Οδυσσέας Ελύτης – Βύρων 0-1

Ανέλπιστη νίκη για τον Βύρωνα που έπιασε στην βαθμολογία τον αντίπαλό του και δείχνει να στοχεύει ξανά στην τετράδα. Ο Οδυσσέας Ελύτης ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, έχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά η μπάλα όπως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις τον τιμώρησε με τον Ελευθερίου να σκοράρει στις καθυστερήσεις και να χαρίζει το τρίποντο στην ομάδα της Μόριας.

Αχιλλέας – Πολιχνίτος 1-1

Επεισοδιακό παιχνίδι έγινε στην Πέτρα με τις δυο ομάδες να μένουν στο 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του  Γ. Σκαρακάκη στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (φάση στην οποία αποβλήθηκε και ο Ασβεστάς που το έκανε), αλλά έμειναν με 9 παίκτες λόγω αποβολών του Πάντα και του Καραμιχαλάκη. Έτσι στις καθυστερήσεις ο Πολιχνίτος έφτασε στην ισοφάριση με τον Σταματίου για να ακολουθήσει «σύρραξη« μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δυο ομάδων, με τον διαιτητή να διακόπτει προσωρινά τον αγώνα και να φεύγει για τα αποδυτήρια. Μερικά από αρκετά λεπτά και αφού τα πράγματα ηρέμησαν επανήλθε και η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε κανονικά.

Αιγέας – Διαγόρας 2-0

Το «τρένο« του Αιγέα συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία ανεβαίνοντας πλέον στην  3η θέση ισόβαθμος με τον Διαγόρα τον οποίο νίκησε εύκολα με 2-0. Οι νικητές προηγήθηκαν στο 7ο δευτερόλεπτο(!!!) του αγώνα με τον Αζάμπι, έκαναν το 2-0 στο 15ο με τον Μαμάκο και είχαν ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ. Αντίθετα ο Διαγόρας έπαιξε με πολλές απουσίες και δεν μπορούσε να διεκδικήσει τίποτα παραπάνω, χάνοντας και την επαφή του με την κορυφή πλέον.

Αλκιβιάδης – Αίγειρος 1-3

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στο ξεκίνημα ο Αίγειρος στο Κάτω Τρίτος, με τον Αλκιβιάδη παρά τις πολλές του απουσίες να ανοίγει το σκορ μόλις στο 3ο με τον Τριανταφυλλόπουλο, αλλά η απάντησή του ήταν άμεση. Τρία λεπτά αργότερα ο Σεραφίγκος ισοφάρισε σε 1-1, στο 15ο ο Μουτζούρης έκανε το 1-2 και στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Σεραφίγκος και πάλι διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Έτσι η ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου διατήρησε την διαφορά των 7 βαθμών από την δεύτερη θέση και θα πάει να «τελειώσει« τον τίτλο στις επόμενες δυο αγωνιστικές στις οποίες θα παίξει με τον Ατρόμητο και τον Αιγέα.

Κεραυνός – Αναγέννηση 2-0

Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Αφάλωνα που άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων στο ξεκίνημα και με δυο γκολ του Κοντακόπουλου, ένα στο 30ό και ένα στο 75ο πήρε το τρίποντο.

Όλυμπος – Αετός 2-2

Πολύ καλό και ανοικτό παιχνίδι στην Αγιάσο, με τον Όλυμπο και τον Αετό να αναδεικνύονται ισόπαλοι 2-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Καλουτζή στο ξεκίνημα, αλλά ο Καλλιματζέρος ισοφάρισε στα μισά του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Αετός πήρε προβάδισμα με γκολ του Σκαλοχωρίτη αλλά δέκα λεπτά πριν από το τέλος και πάλι ο Καλουτζής έκανε το τελικό 2-2.