ΤΕΛΙΚΟ: ΚΑΛΛΟΝΗ-ΒΕΡΟΙΑ 0-1 –ΚΛΟΠΗ στο 92’ με πέναλτι….!!! (ΦΩΤΟ)

Με πέναλτι-φάντασμα η «Βασίλισσα του Βορρά» έφυγε με το διπλό από τη Μυτιλήνη!

Σε ένα ματς που ήταν σαν να μην συνέβη ποτέ, με κακό θέαμα και ελάχιστες φάσεις, η Βέροια κατάφερε να επικρατήσει της Καλλονής στη Λέσβο με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται σωστά για το πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής Κιοτζένης στο 93’, χάρη στο οποίο οι φιλοξενούμενοι σκόραραν.

Μάλιστα, ο Μπαργάν είδε κίτρινη κάρτα στη συγκεκριμένη φάση με τον Τζαμέλ Αμπντούν να μην αστοχεί και να δίνει στη Βέροια μια νίκη που δυστυχώς ισοδυναμεί με «κλοπή», αφού δεν υπάρχει παράβαση και είναι αρκετά ξεκάθαρο

To πρώτο ημίχρονο έληξε δίχως την μεγάλη ευκαιρία. Η Καλλονή μόλις στο 1΄ λεπτό απείλησε με πλάσε του Μανουσου και έμελλε αυτή να είναι και η μοναδική ευκαιρία του 1ο ημιχρόνου και για τις δυο ομάδες που παίζουν ανούσιο ποδόσφαιρο και με πολλά λάθη στο κέντρο.

Στο 2ο ημίχρονο η Βέροια είχε την κατοχή απειλούσε συνεχώς τον HONG αλλά η καλή αμυντική λειτουργιά της Καλλονής απέτρεψε να ανοίξει η ομάδα της Ημαθίας το σκορ. Στα τελευταία λεπτά η Καλλονή ήταν αυτή που πίεζε και στάθηκε άτυχη όταν στο 85' μια ωραία ενέργεια του Καλτσά, που γύρισε και έκανε το σουτ, για να δει τον Καντιμοίρη να κρατάει με πολύ όμορφη επέμβαση το μηδέν

Στο 84’ οι Καλλονιατες διαμαρτυρήθηκαν έντονα για χέρι πέναλτι μέσα στην περιοχή της Βέροιας, ο διαιτητής που είχε άλλη άποψη έδωσε επιθετικό φάουλ

Στο 90+1 ο διαιτητής του αγώνα τίναξε στο αέρα ΟΛΟ το ματς δίνοντας πέναλτι για την Βέροια το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Αμπντούν για το Καλλονή-Βέροια 0-1

Πολύ καλή για ακόμα μια φορά η παρουσία του HONG κάτω από τα δοκάρια της Καλλονής.

Αξίζει να σημειώσουμε και τις φωτοβολίδες που έριξε το πλοίο ΑΡΙΑΔΝΗ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, και ο κόσμος χειροκροτούσε εμψυχώνοντας τους παίχτες της Καλλονής

Πολλά παράπονα είχαν παίχτες, τεχνικό επιτελείο και κόσμος της Καλλονής από τον διαιτητή Κιοτζενη που σφύριξε για πρώτη φορά αγώνα της Super league
Γεμάτο το στάδιο της Μυτιλήνης για ακόμα μια αγωνιστική.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΔΩ

Ανταπόκριση από το στάδιο Μυτιλήνης Στεφάνου Γεώργιος (Δ/ντης LesvosPost.com)

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα όπως τις μετέδωσε το gazzetta.gr

1ο ημίχρονο

1’ ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
1' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Καλλονή, που αναπτύχθηκε ωραία, ο Γεωργίου πέρασε στον Μανούσο, που έκανε το πλασέ στη κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε άουτ
13' Σουτ του Ναζλίδη, άουτ
19' Κεφαλιά του Ουκά, μπλόκαρε ο Καντιμοίρης
28' Κεφαλιά του Αντέντζο άουτ
32' Μακρινό σουτ από τον Αμπντούν άουτ
45+1' Εκτέλεση φάουλ του Αμπντούν, κεφαλιά από τον Νάστο, άουτ
45+1' Τέλος της αναμέτρησης

2ο ημίχρονο

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο
53' Κεφαλιά του Ουκά, άουτ
59' Σουτ του Μαγέφσκι άουτ
61' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαμπούρη, μπλόκαρε ο Λόπεθ
63' Ο Ναζλίδης και ο Μερεμπασβίλι βγήκαν απέναντι στον Χογκ, ο δεύτερος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο επόπτης σωστά έδειξε οφσάιντ τον πρώτο ο οποίος κινήθηκε προς τη μπάλα
66' Ο Μανούσος με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο δεξί δοκάρι, όμως και πάλι σωστά ο άλλος επόπτης αυτή τη φορά έχει σταματήσει τη φάση για οφσάιντ
71' Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Καλλονής, ο Μαγέφσκι έκανε ένα σουτ από το ημικύκλιο στέλνοντας την μπάλα άουτ.
74' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αμπντούν, άουτ
77' Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλονή. Κεφαλιά πάσα του Μανούσου στον Γιορέντε, αυτός έκανε το σουτ στη κίνηση, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ
81' Κόρνερ κέρδισε η Καλλονή αφού βγήκε ωραία στη κόντρα
85' Τεράστια ευκαιρία για την Καλλονή. Ωραία ενέργεια του Καλτσά, που γύρισε και έκανε το σουτ, για να δει τον Καντιμοίρη να κρατάει με πολύ όμορφη επέμβαση το μηδέν
90+2' Πέναλτι κερδίζει η Βέροια!
90+4' Γκολ! Ο Αμπντούν ευστοχεί και έχουμε το 1-0 για τη Βέροια!